Nowe, bardziej czytelne i zrozumiałe oznaczenia USB

USB Implementers Forum (USB-IF) to utworzona w 1995 roku organizacja non-profit odpowiedzialna za standaryzację, promowanie i kontrolę jakości różnych typów USB na całym świecie. Jednym z takich działań jest wprowadzany właśnie nowy, ujednolicony i bardziej czytelny system znakowania poszczególnych typów portów USB, kabli i złączy.

 

 

 

Wprowadzone zmiany to reakcja na zgłaszane przez kupujących trudności w identyfikacji oraz właściwym doborze odpowiednich złączy. Dotychczasowe nazwy i logotypy stosowane do oznakowania USB były niejasne, a czasem wręcz mylące, szczególnie dla osób, które nie orientowały się w niuansach tej technologii. 

USB-IF postanowiło zrezygnować z marketingowych oznaczeń takich jak np. SuperSpeed. Oznaczenia, które już wkrótce będziemy mogli znaleźć na certyfikowanych urządzeniach i akcesoriach w jasny i przejrzysty sposób informują o maksymalnej szybkości transmisji danych. Nowe oznaczenia są bardziej opisowe i konkretne, co pozwala w łatwiejszej identyfikacji parametrów. Dodatkowo, jeżeli na nowym logotypie zobaczymy symbol błyskawicy, oznaczać to będzie, że dane urządzenie obsługuje nie tylko transfer danych, ale także ładowanie przez sam port USB.

Aby jednak móc skorzystać z nowo zaproponowanego systemu znakowania, producenci OEM muszą najpierw spełnić określone przez USB-IF kryteria. 

1. Łatwiejsze określanie maksymalnej prędkości transferu danych portów lub kabla USB

W poniższej tabeli przedstawiamy logotypy, które zostaną umieszczone na opakowaniach (logo czerwono-niebieskie) lub na portach łączności i portach zasilania urządzeń zgodnie z ich wydajnością (loga monochromatyczne).

 

2. Nowe oznaczenia ładowarek USB

W przypadku ładowarek zaproponowano dwie wersje logo: do zwykłego oraz szybkiego ładowania. Dodatkowo zamieszczono na nim informację o mocy ładowarki, wyrażonej w watach.


 

3. Nowe logotypy dla kabli USB typu C 

Nowe znakowanie ma być umieszczone zarówno na opakowaniach, jak i kablach i zawierać jasną, czytelną informację na temat możliwego transferu oraz maksymalnej mocy.

 Nowe logotypy mają sprawić, że każda osoba, która ma minimalną wiedzę na temat połączeń USB, będzie mogła szybciej i w prostszy sposób zdecydować o zakupie, a dodatkowo zwiększy się  prawdopodobieństwo, że kupi produkt kompatybilny z posiadanymi urządzeniami.

Źródło: https://www.enablingusb.org/certification