Czy dwa subwoofery są lepsze niż jeden?

Niejeden właściciel systemu stereo szuka sposobu na wykorzystanie maksymalnego, możliwego do uzyskania potencjału swojego sprzętu lub ewentualnie rozważa unowocześnienie go w ramach rozsądku. Stąd też pytanie zawarte w temacie, pojawia się w naszym sklepie dość często. Celem artykułu jest przybliżenie Wam tego zagadnienia, co może również obalić parę mitów z nim związanych.

 Liniowość i przestrzeń w graniu niskich tonów

Z punktu widzenia akustyki, każde pomieszczenie charakteryzuje się pewnymi własnościami, które wpływają na dźwięk korzystnie, bądź nie. Przeważnie pokój, w którym słuchamy muzyki jest pomieszczeniem zamkniętym, a jego równoległe ściany i sufit powodują, że podczas odsłuchu, w wyniku nałożenia się dwóch fal dźwiękowych, powstają tzw. "fale stojące". Możemy to sobie wyobrazić jako nieregularny zbiór "gór i dolin" - czyli osłabień, bądź wzmocnień w różnych punktach pasma niskich częstotliwości.

Idąc tym tropem, jeżeli Twoje pomieszczenie odsłuchowe ma większy metraż niż kilka metrów kwadratowych i masz problem z właściwym ustawieniem subwoofera - zmieniasz jego położenie, a nie możesz uzyskać bardziej liniowego pasma odtwarzania basów - to zastosowanie dwóch subwooferów w odpowiednich miejscach zdecydowanie pozwoli Ci uśrednić niekorzystne podbicia i dołki w charakterystyce niskich tonów, powstające przy korzystaniu z jednego głośnika. Co więcej, para subwooferów w dedykowanym 2-kanałowym systemie, po starannym ustawieniu każdego subwoofera w optymalnej dla niego pozycji, znacznie zwiększy dostępną, stereofoniczną przestrzeń dźwiękową Twojego systemu audio.

Natomiast jeżeli Twoje pomieszczenie odsłuchowe ma tylko kilka metrów kwadratowych, korzyść z wprowadzenia drugiego subwoofera może być niewielka.

Moc i dynamika

Jeżeli jesteś fanem "mięsistego basu" i chcesz zwiększyć potencjał sekcji subwooferowej Twojego systemu, możesz po prostu zainwestować w jeden większy subwoofer. Dokupienie drugiego subwoofera w sytuacji, gdy ten, którego już posiadamy należy do tych mniejszych i słabszych, może nie wygenerować takiego ciśnienia akustycznego jak większy subwoofer z dużą membraną.

 

 Po więcej produktów z kategorii "subwoofer" kliknij tutaj