Sprawdź czy w 2022 roku czeka Cię wymiana telewizora na nowy?

Czy wchodzący nowy standard DVB-T2 HEVC spowoduje, że wszyscy będziemy musieli wymienić telewizory ?

DVB-T to skrót od zwrotu Digital Video Broadcasting. Jest to standard telewizji cyfrowej DVB nadawanej naziemnie, który służy nam niezmiennie od 1997 roku. DVB-T2 to druga generacja tego standardu.

Przełączenie na DVB-T2 HEVC

Proces przełączenia sygnału na DVB-T2 ma zakończyć się w czerwcu 2022 roku, a związany jest z koniecznością odciążenia pasma dla sieci 5G. Nowszy system ma umożliwić lepsze wykorzystanie pasma, oraz podnieść jakość nadawanych kanałów z SD na HD. Szacuje się, że wykorzystywane przez nie pasmo częstotliwości radiowych jest o 50% niższe niż w przypadku DVB-T. W momencie, gdy pojawi się szybka i szeroko dostępna sieć 5G, wszyscy przyszli użytkownicy 5G skorzystają na tej zmianie.

Pamiętaj przy zakupie telewizora

Aby odbierać sygnały DVB-T2 HEVC, potrzebujesz telewizora z wbudowanym tunerem DVB-T2 HEVC lub oddzielnym tunerem DVB-T2 HEVC. Jeżeli nie wiesz, czy telewizor lub tuner będący w Twoim posiadaniu będzie w stanie prawidłowo odtworzyć strumień w kodeku H.265 HEVC, wykonaj szybki test polegający na odtworzeniu materiału z tym kodekiem. W razie, gdy nie jesteś w stanie przetestować odbioru, możesz sprawdzić kompatybilność urządzenia w instrukcji obsługi lub poszukać jego dokładnej specyfikacji np. w internecie na stronie producenta. Należy mieć na uwadze, że informacja w instrukcji obsługi mówiąca, że odbiornik posiada tuner DVB-T2 nie jest wystarczająca. Standard ten oferuje różne rodzaje kodowania obrazu i dźwięku: MPEG-2 i MPEG-4 (H.264/AVC), oraz MPEG-H (H.265/HEVC). Kupując nowy telewizor upewnij się, że sprzęt nadaje się do odbioru treści nadawanych w nowym formacie i przetwarza dźwięk zakodowany zgodnie ze standardem Dolby Digital Plus (E-AC-3).

Ważne: DVB-T2 AVC vs DVB-T2 HEVC

DVB-T2 to przede wszystkich standard transmisji radiowej, nie zawsze oznacza to jednak DVB-T2 HEVC. Kodeki użyte do kompresji audio i kompresji video to już inna bajka. DVB-T2 standardowo wykorzystuje H.264/AVC, a nowy standard nie działa z tym dekoderem.

Wiele telewizorów dostępnych obecnie na rynku jest wyposażone w dekoder DVB-T2, niestety mogą zdekodować jedynie obraz, który został zakodowany zgodnie ze starszym standardem kodowania wizji AVC (H.264 lub MPEG-4 część 10). Po wprowadzeniu w Polsce standardu DVB-T2/HEVC, do tego typu odbiorników trzeba będzie dokupić dekoder zewnętrzny. Cena dekodera to wydatek w okolicach 100-150 zł. Kolejnym ważnym wydatkiem będzie wysokiej jakości kabel antenowy (koncentryczny). Kabel antenowy służy do łączenia telewizora lub tunera telewizyjnego z antenami do odbioru naziemnego oraz satelitarnego. Doświadczenie pokazuje, że jakość kabla antenowego ma zasadniczy wpływ na jakość i stabilność odbieranego sygnału, szczególnie przy DVB-T, a co za tym idzie jakość obrazu i dźwięku. Oszczędzając na kablu antenowym, niejako sami skazujemy się na pogorszenie sygnału płynącego do dekodera i możliwe zaniki obrazu i dźwięku np. w przypadku złej pogody lub innych niesprzyjających okolicznościach, przez co oglądanie telewizji stanie się niekomfortowe. Szczególną uwagę należy zwrócić na jakość ekranowania przewodu. Nie będzie za to potrzeby zmiany anteny na DVB-T2 HEVC. Sygnały DVB-T2 HEVC będą nadawane w tym samym paśmie częstotliwości co DVB-T (tj. paśmie UHF).

Do Waszych dekoderów szczególnie polecamy dobrze ekranowane kable Melodika.

Po więcej produktów z tej kategorii kliknij tutaj

>> anteny, dekodery DVB-T

>> kable antenowe

Cena i specyfikacja kabli antenowych Melodika w sklep.RMS.pl >>