Nowy poziom dźwięku w kinie domowym: THX Dominus

Firma THX Ltd. została założona w 1983 roku przez George'a Lucasa, twórcę legendarnych Gwiezdnych Wojen, a jej celem było stworzenie wytycznych wskazujących jak projektować sale kinowe, aby zapewnić profesjonalne wrażenia audiowizualne o najwyższej jakości. Według zasad ustalonych przez zespół Lucasa, kina powinny być akustycznie neutralne, a nie pogłosowe, a nagłośnienie musi być w stanie wygenerować głęboki bas w całej sali – niezależnie od miejsca, jakie zajmuje widz. 

 THX Dominus Certificate

Obecnie certyfikat THX funkcjonuje jako globalny punkt odniesienia i gwarant doskonałej wierności dźwięku i obrazu oraz potwierdzenie dostarczenia jakości zgodnej z wizją artysty. Jak określa to THX: „Nadrzędnym celem testowania jest upewnienie się, że słuchacze usłyszą dokładnie to, co ma być usłyszane. Cichy szept. Głośną eksplozję. I wszystko to, co pomiędzy.”

kolumny Perlisten THX Dominus Certificate

 THX Dominus Certificate 

Dominus to najnowsza i najwyższa klasa wydajności certyfikatu THX, odnosząca się do pomieszczeń kinowych mieszczących się w kategorii pomiędzy dużymi kinami domowymi a kinami komercyjnymi, o powierzchni do 184m3 i odległości oglądania do 6 metrów (odpowiednio do 6500 stóp sześciennych i do 20 stóp). Opierając się na zastrzeżonej metodologii rygorystycznego testowania, inżynierowie THX zwracają szczególną uwagę na poziomy zniekształceń przy dużych głośnościach.

głośniki instalacyjne THX Dominus Certificate

Przy certyfikacie THX Dominus doprowadzono to do ekstremum – głośniki poddane ciśnieniu akustycznego na poziomie 120 dB muszą ograniczyć zniekształcenia do minimum. THD poniżej 0,5% przy poziomach odsłuchu 90 dB i bezkompromisowe limity zniekształceń przy ekstremalnym 120 dB SPL to wyjątkowo ambitny cel. Urządzenia muszą być również wystarczająco czułe, aby osiągnąć kinowy poziom referencyjny THX, dzięki THX Certified Dominus i wzmacniaczom mocy THX Certified Ultra. Dla kolumn wymaganą skuteczność określono na poziomie 92dB. Na ten moment kolumny Perlisten to pierwsze i jedyne kolumny na świecie, które zdołały spełnić określone kryteria i pozytywnie przejść certyfikację THX Dominus.

Aby uzyskać certyfikat THX Dominus, kolumny muszą spełnić rygorystycznie określone kryteria:

  • Płaska charakterystyka częstotliwościowa kolumny, która pozwoli na odtworzenie treści tak, jak zostały one nagrane w studio. Dokładne i neutralne odtwarzanie jest pożądane, gdyż odtwarza ścieżkę dźwiękową, w tym muzykę, zgodnie z pierwotnym zamierzeniem, bez żadnych podbarwień.
  • Niskie zniekształcenia mają zapewnić, że głosy, muzyka i efekty będą odtwarzane głośno bez uszkodzenia komponentów głośnika. Głośnik ma zapewnić bardzo niski poziom zniekształceń nawet przy ekstremalnym poziomie ciśnienia akustycznego 120 dB (SPL). Zniekształcenia są mierzone w odległości 1 metra (3,2 stopy).
  • Dobra odpowiedź poza osią, aby zapewnić szeroką przestrzeń odsłuchową w różnych typach pomieszczeń. Niezależnie od usytuowania (czy to pośrodku czy z boku sali), każdy słuchacz ma cieszyć się tak samo wciągającymi wrażeniami.
  • Wysoka efektywność (czułość). Wydajność głośnika przekłada się na wysoką czułość na poziomie 92dB SPL. Gwarantuje to, że kolumna używana z certyfikowanymi przez THX wzmacniaczami mocy Dominus i niektórymi wzmacniaczami THX Ultra osiągnie poziom odniesienia THX, czyli nominalne 85dB SPL na wyjściu z 20dB headroomem, aby osiągnąć szczytowe SPL na poziomie 105 dB .

Certyfikat THX Dominus potwierdza, że kolumny, głośniki instalacyjne i subwoofery Perlisten zapewniają doskonałą jakość dźwięku, unikalną wydajność w pełnym zakresie pasma z niezrównanym zakresem dynamiki i muzyczną finezją.

Kolumny Perlisten w sklep.RMS.pl

Subwoofery do kina domowego Perlisten w sklep.RMS.pl

Urządzenia wyposażone w certfikat THX w sklep.RMS.pl

Przeczytaj więcej >>> THX – historia certyfikatu, czyli Gwiezdne Wojny, George Lucas i dźwięk przestrzenny >> 

www.thx.com