TIDAL rozstaje się z MQA

TIDAL ogłosił, że od lipca zastąpi wszystkie istniejące na platformie pliki MQA wersjami FLAC. Dodatkowo, dokonuje zmian w zakresie ścieżek 360 Reality Audio, które zostaną usunięte, koncentrując się na Dolby Atmos jako preferowanym formacie dźwięku immersyjnego.

Z racji, że Lenbrook, właściciel PSB, NAD, Bluesound oraz MQA, poinformował o nawiązaniu współpracy z HDtracks w celu uruchomienia nowej usługi hi-res zasilanej przez MQA. Jest jasne, że celem tej usługi jest konkurowanie z platformami takimi jak TIDAL, Qobuz, Apple Music i Amazon Music.

TIDAL uspokaja swoich subskrybentów, informując, że posiada co najmniej wersje FLAC 16-bit/44,1 kHz dla niemal wszystkich utworów MQA. Chociaż może nie mieć zastępstwa dla każdej piosenki, gdy MQA zniknie, TIDAL zapewnia, że „pracuje intensywnie, aby wszystkie istniejące utwory MQA zostały zastąpione wersją FLAC w odpowiednim czasie”. Ponadto, osoby, które pobrały utwory, playlisty lub albumy w formacie MQA do słuchania offline, będą musiały zaktualizować swoją aplikację TIDAL do najnowszej wersji, która będzie dostępna 24 lipca, i ponownie pobrać utwory, tym razem w formacie FLAC.

Jeśli chodzi o format Sony 360 Reality Audio, TIDAL wyjaśnia, że zmiany są „spowodowane liczbą kompatybilnych urządzeń, dostępnością katalogu i adaptacją tego formatu przez wykonawców”. Po wprowadzeniu zmian w lipcu, utwory lub albumy będą wyszarzone i niedostępne do streamingu. Miłośnicy technologii Sony 360 Reality Audio nadal mogą korzystać z tego formatu w serwisach Amazon Music i Deezer.

Na zakończenie, TIDAL stwierdza: „Nie planujemy dalszych zmian w naszych ofertach formatów audio i pozostajemy zaangażowani w dostarczanie naszym subskrybentom wyjątkowej jakości dźwięku”.

Rankingi

Baza wiedzy

Video

Watch the video