Spotify HiFi może być wprowadzony jako opcjonalne rozszerzenie "Music Pro" – ale z elementem hi-res audio

Po trzech długich latach od ogłoszenia przez Spotify planu wprowadzenia warstwy audio o jakości bezstratnej ('Spotify Hi-Fi'), czyżbyśmy mogli być o krok od spełnienia tej obietnicy? To pytanie stawiamy z pewnym wahaniem – niemalże z rezygnacją – ponieważ już wielokrotnie byliśmy w podobnej sytuacji. Jednak po miesiącach ciszy od ostatnich plotek o uruchomieniu, nowa nadzieja nadeszła dzięki odkryciom nowego kodu dokonanym przez zdeterminowanego użytkownika Reddita o pseudonimie Hypixely (zauważone przez The Verge).

Miesiące po odkryciu kodu w aplikacji Spotify, który sugerował, że nowa usługa strumieniowania w jakości 24-bitowym będzie oferowana jako część warstwy 'Supremium' (a nie 'HiFi'), Hypixely ponownie sięgnął po swoją łopatę, aby wydobyć najnowsze informacje.

Według najnowszego postu na Reddicie, Spotify usunęło wszelkie wzmianki o 'Supremium' i podąża teraz nową ścieżką: opcją rozszerzenia 'Music Pro' (zamiast całkowicie nowej warstwy), która oferuje jakość hi-res w formacie 24-bitowym, zaawansowane narzędzia miksowania, funkcję optymalizacji słuchawek, zewnętrzną przestrzeń dźwiękową oraz możliwość filtrowania biblioteki według kryteriów takich jak nastrój czy gatunek.

Spotify początkowo obiecywało dostarczenie muzyki w 'formacie audio bezstratnym w jakości CD', ale doniesienia z ostatnich miesięcy wskazują, że może ono faktycznie oferować dźwięk hi-res w formacie 24-bitowym – co nie jest zaskakujące, biorąc pod uwagę, że już tak robią Apple, Amazon, Tidal i Qobuz. Potwierdza to najnowszy kod, który (jak można zobaczyć tutaj) bezpośrednio odnosi się do strumieniowania 'do 24-bit/44.1kHz w formacie FLAC'. To nadal mniej niż maksymalna przepustowość 24-bit/192kHz oferowana przez konkurentów, i będzie interesujące usłyszeć przyczynę tego ograniczenia, jeśli to rzeczywiście jest pułapem. Czy może to mieć związek z protokołem Spotify Connect, przez który firma planuje oferować audio wysokiej jakości? Bez wątpienia zadane zostaną pytania, chociaż większość katalogów strumieniowych hi-res na świecie jest oferowana w jakości 24-bit/44.1kHz.

Jeśli chodzi o wsparcie dla muzyki Dolby Atmos, czyli immersyjnych miksów audio w trójwymiarze oferowanych przez Amazon i Tidal oraz napędzających strumienie audio przestrzenne w Apple Music, Hypixely nie znalazł niczego w kodzie. "Jedyne, co mogę znaleźć w kodzie, to Dolby Vision, które jest przeznaczone dla filmów", skomentował. Oczywiście, to nie oznacza kategorycznie, że to nie jest część planów Spotify.

Dodaje również, że dwa dni po jego poście na Reddicie, w najnowszej wersji pliku aplikacji, wzmianki o 'Music Pro' zostały usunięte, pozostawiając jedynie odniesienia do 'usprawnień słuchawkowych i bezstratnych'.

Rankingi

Baza wiedzy

Video

Watch the video