Winyle triumfują nad płytami CD - już drugi rok z rzędu!

Ta kultowa forma muzycznego nośnika zdaje się odnawiać swój blask. Najnowsze statystyki Recording Industry Association of America (RIAA) donoszą, że sprzedaż winyli w 2023 roku ponownie przerosła sprzedaż płyt CD, tym razem o imponującą różnicę. Łącznie sprzedano 43 miliony winylowych albumów, generując przychód w wysokości 1,4 miliarda dolarów.

Płyty winylowe, już rok wcześniej zaskoczyły świat muzyczny, przewyższając płyty CD pod względem sprzedaży - po raz pierwszy od 1987 roku. W 2022 roku "analogi" znalazły 41 milionów nabywców, podczas gdy ich cyfrowe odpowiedniki osiągnęły wynik 33 milionów sprzedanych egzemplarzy.

Co sprawia, że winyle odnoszą tak duży sukces?

Powody tego zjawiska nie są jednoznaczne, ale można wskazać kilka czynników. Czarne krążki wciąż emanują swoim klasycznym, nostalgicznym urokiem, który przyciąga zarówno doświadczonych melomanów, jak i nowe pokolenia słuchaczy. Media społecznościowe, takie jak TikTok czy YouTube, również przyczyniły się do popularności płyt gramofonowych, gdzie kolekcje z nich stają się tematem inspirujących postów. Dodatkowo, inicjatywy promujące kulturę winylową, jak np. Record Store Day, odgrywają kluczową rolę w podtrzymywaniu zainteresowania tą formą odtwarzania muzyki.

Mimo malejącej sprzedaży płyt CD, nie jest to koniec ery tych nośników fizycznych. Według RIAA, przychody z płyt CD wzrosły w 2023 roku, co świadczy dalszym zainteresowaniu tą formą muzyki. Choć wiadomo, że dominatorem na rynku są usługi streamingowe, które stanowiły aż 84% przychodów z muzyki nagranej w 2023 roku, to winyle i kompakty nadal znajdują swoje miejsce w świecie muzyki, odzwierciedlając różnorodność preferencji słuchaczy.

 

Oferta płyt Płyty CD / SACD w sklep.RMS.pl >>

Oferta płyt winylowych w sklep.RMS.pl >>

Akcesoria czyszczące do płyt winylowych (gramofonowych, LP) w sklep.RMS.pl >>

 

Rankingi

Baza wiedzy

Video

Watch the video