Pioneer VSX-930 - test, recenzja, opinie

W serwisie What Hi-Fi? pojawiła się recenzja jednego z najtańszych amplitunerów kina domowego obsługujących Dolby Atmos na rynku, Pioneera VSX-930. Warto poświęcić jej chwilę uwagi, ponieważ obszerny tekst pełen jest szczegółów działania nowego urządzenia, które otrzymało najwyższą ocenę. Standard Dolby Atmos zdobywa coraz większą popularność, zaś niedrogie amplitunery, które sobie z nim radzą to zachęcająca oferta.

Pioneer VSX-930

VSX-930 plasuje się w linii produktowej 2015 pomiędzy 5.2-kanałowym VSX-830 a droższym VSX-1130, również oferującym 7.2-kanałowy dźwięk. Podobnie jak Onkyo, Pioneer nie zachował Dolby Atmos dla droższych modeli. VSX-930 może pracować w konfiguracji 5.2.2. Ostatnia dwójka oznacza dwa kanały Atmos, obsługujące dźwięk dopływający znad głowy.

Pod względem funkcjonalności 930-tka oferuje pełen zestaw złącz cyfrowych i analogowych, może poza portem USB typu B. Wszystkie siedem wejść HDMI 2.0 jest kompatybilnych z jakością 4K/60fps – VSX-930 jest też w stanie skalować sygnały Full HD do rozdzielczości 4K – a trzy spośród nich są certyfikowane przez HDCP 2.2, bez problemu zadziałają więc z odtwarzaczami Ultra HD Blu-ray. Tekst mówi też o otwartości nowego Pioneera na gęste formaty. VSX-930 jest przygotowane na multikanałowe (do 5.1) audio. Przez USB odtworzymy pliki FLAC 24/96, przewodowa i bezprzewodowa łączność umożliwia z kolei odgrywanie plików stereo w jakości 24/192, z DSD, WAV i FLAC włącznie.

Pioneer VSX-930

Funkcjonalność na piątkę. To, co jednak ciekawi najbardziej to brzmienie zestawu. Specjaliści z What Hi-Fi? jak zwykle przetestowali sprzęt pod różnymi kątami, testując, jak sprawdzi się w różnorodnych zastosowaniach. Co znaleźli?

Wchodzimy w sam środek akcji „Szybkich i wściekłych 6”, włączając absurdalną scenę pościgu w tunelu. Da się wyczuć bliskość świszczących kul, przelatującym po szerokim – jednak nie nazbyt przestrzennym – polu dźwiękowym. Brzmienie jest czyste, precyzyjne i krzepkie, z dobrym wyczuciem akcji i spójnością. Zachowuje przednie kanały dla przejazdów samochodów, zaś pozostałe części akcji rozprowadza w innych kierunkach. Doświadczenie Dolby Atmos zostało sprawdzone na Wojowniczych żółwiach ninja. Trajektorie dźwięku były przekazywane z większą precyzją – tak, jakby żółwie i samochody przewalały się przez powietrze. Dźwięk w dodatkowym miejscu nad głową sprawiał, że tam, gdzie w tradycyjnej konfiguracji można było poczuć się ciasno, Atmos satysfakcjonował otwartością dźwięku. (…) Włączenie filmu wyposażonego w tę funkcję naprawdę kusi.

Pioneer VSX-930

Cieszy fakt, że nowe dziecko Onkyo i Pioneera radzi sobie w różnych warunkach. Pod względem muzykalności Pioneer jest bardzo przyjemny. Jasny, dynamiczny, energiczny, gra z pewnością i entuzjazmem, niezależnie od tego, czy słuchamy bitów Eminema czy klawiszowych melodii Alicii Keys.

Pięć gwiazdek to zasłużona nagroda dla nowego amplitunera. VSX-930 to prawdziwa stopa w drzwiach dla wszystkich, którzy po raz pierwszy spotykają się z Dolby Atmos. (…) VSX-930 ma wszystkie znamiona znakomitego budżetowego amplitunera. (…) Jeśli szukasz przystępnej cenowo wersji Atmos, nie pożałujesz tego wyboru.

Cena i specyfikacja Pioneer VSX-930 w sklepie RMS.pl

Pełen tekst recenzji w serwisie What Hi-Fi?

Pioneer VSX-930

Po więcej produktów z tej kategorii kliknij tutaj - Kino domowe