cena od 1999.00 zł.
PORÓWNAJ PRODUKTY WYBIERZ MĄDRZE >
 

Jaki Soundbar?

Garść informacji oraz ranking płaskich głośników do telewizora

W dobie płaskich telewizorów i mieszkań urządzonych w minimalistycznym stylu coraz więcej osób jest zainteresowanych płaskimi głośnikami. Soundbary, jeden z rodzajów płaskich głośników, bo o nich mowa, ostatnio stają się coraz popularniejsze w naszych domach.

SB200 JBL

Co spowodowało wzrost sprzedaży soundbarów, czy warto kupić taki zestaw oraz jakie są pomiędzy nimi różnice? Na powyższe pytania odpowiemy w artykule.

 

Zacznijmy od zastosowań!

Soundbary mają za zadanie przede wszystkim wzmocnić efekty w naszym kinie domowym, którym najczęściej jest telewizor powieszony na ścianie lub postawiony na meblu. Producenci najnowszych telewizorów, które mają zaledwie kilka centymetrów głębokości coraz częściej stawiają na jakość obrazu, mocno przy tym ignorując temat dźwięku.

Definitive Mythos SSA

Nagłośnienie współczesnego telewizora to zazwyczaj dwa małe głośniczki zamontowane w tylnej obudowie telewizora - generują przy tym dźwięk pozbawiony głębi, rozdzielczości, basu i muzykalności. Wprawdzie do oglądania wiadomości tego typu głośniki wystarczą, jednak oglądanie filmu czy teledysku to już niestety męka dla uszu. Wspomnieć tutaj należy również o tym, że wieszając telewizor na ultrapłaskim uchwycie na ścianie sami często ograniczamy możliwości prawidłowego funkcjonowania głośników. Bo jak niby ma zagrać głośnik, który przez obudowę styka się praktycznie bezpośrednio ze ścianą? Z tego też powodu coraz większa liczba właścicieli telewizorów szuka rozwiązania, które nie będzie zbyt trudne w montażu, kalibracji i nie zajmie za wiele miejsca. Soundbar jest najlepszą odpowiedzią.

 

 

Jak działa soundbar?

Konstrukcyjnie przypomina podłużną kolumnę. Tego typu konstrukcja przeważnie zawiera w sobie od 4 do 12 mniejszych głośników, które odpowiednio rozłożone mają zazwyczaj (ale nie zawsze) imitować efekt surround. Tak więc część z nich gra na boki, część wprost na słuchaczy. Odbicie sygnału od ścian powoduje efekt, w którym czujemy się otoczeni dźwiękiem z każdej strony.

Definitive Mythos SSA

Efekt jest niesamowity w porównaniu z płasko grającymi głośnikami telewizyjnymi. Kolejnym atutem części konstrukcji jest to, że soundbar nie wymaga oddzielnego amplitunera do jego napędzenia. Sam wzmacniacz jest wbudowany w konstrukcję tego systemu. A to sprawia, że wymagany jest tylko jeden przewód do podłączenia soundbara z telewizorem.

 

 

 

Czy warto zainwestować w soundbara?

Soundbar nigdy nie zastąpi systemu kina domowego z tradycyjnymi kolumnami frontowymi stojącymi na podłodze i bi-polarowymi surroundami powieszonymi na ścianie. Z drugiej strony – nie sposób kupić kina domowego przyzwoitej klasy w cenie soundbara i do tego tak kompaktowego. Zazwyczaj jest to przypadkowy zlepek głośników, elektroniki, obudów, który zalega w magazynach chińskich fabryk.

Definitive Technology Mythos SSA

Inaczej wygląda sprawa w przypadku drogich, audiofilskich soundbarów np. Definitive Technology – te kosztują tyle co dobre tradycyjne kino domowe i w sporej części są w stanie je zastąpić – chociaż nie mogą stanowić pełnoprawnego zamiennika dla tradycyjnego systemu kina domowego w tej samej cenie.

Polk Magni Fi

Po prostu kino domowe zbudowane o soundbar to wyraz sztuki kompromisu. Jeżeli nie mamy miejsca na prawdziwe kino domowe, lub nie mamy możliwości poprowadzić kabli do większego zestawu to soundbar jest rewelacyjnym wyborem. Jest zdecydowanie lepszy od głośników zamontowanych w telewizorach i nawet najtańsza markowa konstrukcja poradzi sobie od nich lepiej.

 

 

Jakiego soundbara kupić: z subwooferem czy bez?

Takie pytanie często zadają nam nasi czytelnicy oraz klienci sklepu RMS.pl. Odpowiedź nie jest wcale jednoznaczna. To zależy od wielkości pomieszczenia, jego wystroju, możliwości aranżacyjnych oraz preferencji muzycznych użytkownika. Należy powiedzieć jasno, że soundbar to listwa składająca się kilku małych głośników, a małe głośniki nie grają basowo i nigdy nie zastąpią subwoofera. Atutem większości dostępnych zestawów z subwooferem jest to, że sam subwoofer jest konstrukcją bezprzewodową. Nie ma więc potrzeby podpinania go do soundbara kablem, który będzie ciągnął się w poprzek salonu. Warto w tym miejscu przypomnieć, że bezprzewodowy subwoofer w dalszym ciągu wymagania przewodowego podłączenia do prądu. Stąd, szukając mu miejsca w pomieszczeniu należy ograniczyć się miejsc w pobliżu gniazd elektrycznych.

 

 

Ranking soundbarów

 

JBL SB100 / SB200JBL SB 100 | cena: 799zł

Prosta ale wydajna konstrukcja oparta na 4 głośnikach.  Podwieszony pod telewizorem obsłuży do2 podpiętych pod niego urządzeń. Możemy tutaj oddzielnie podłączyć telewizor lub dekoder (za pomocą wejścia optycznego cyfrowego), odtwarzacz płyt lub mp3 (za pomocą AUX 3.5mm mini jack). M. Do tego spore możliwości regulacji głośności i oddzielna regulacja dla niskich tonów. Wszystkie źródła możemy zmieniać pilotem, zwiększyć głośność, ściszyć, zmienić ustawienia basu.  Brzmieniowo jest to sprzęt, który przede wszystkim drastycznie poprawia wysokie i średnie tony, czyli detaliczność i wokale. Basy jakie generuje nigdy nie zastąpią subwoofera w większych pomieszczeniach, natomiast sprawi się lepiej niż głośniki w nawet najlepszych telewizorach.

 

Roth Audio Sound Bar 1 cena: 1799zł 

Ten soundbar to wyższy serią odpowiednik modelu SubZero. To, co przede wszystkim zyskujemy i co robi największą różnicę w tym zestawie to bezprzewodowy subwoofer. W stosunku do listwy głośnikowej Sub-zero - 2 głośniki niskotonowe zostały zastąpione głośnikami wysoko-średniotonowymi, a sama ilość głośników wzrosła do 10 sztuk. Powyższa zmiana spowodowała zdecydowanie lepszą separację dźwięków, wzrosła również detaliczność i głębia. W przeciwieństwie do tanich soundbarów, których autorami są producenci telewizorów Roth Audio nie sprawia problemów z bezprzewodową komunikacją na linii subwoofer – listwa głośnikowa. Sam subwoofer potrzebuje 2-3 sekund, żeby się skomunikować z urządzeniem podczas uruchomienia sprzętu, potem już działa w pełni wydajnie. Oczywiście identycznie jak w przypadku modelu tańszego mamy możliwość regulacji natężenia basu tak by dopasować go do swoich gustów, do większych i do mniejszych pomieszczeń. W swojej cenie Sound Bar 1 nie ma sobie równych

 

Polk Audio SurroundBar 5000Polk Audio SurroundBar 5000 soundbar Bluetooth z bezprzewodowym subwooferem | cena: 2095zł

Surroundbar 5000 wyróżnia się przede wszystkim znakomitym designem. Subwoofer w końcu nie przeraża kanciastymi kształtami, znakomicie wpasuje się w każde nowoczesne wnętrze. Podobnie jak sama listwa grająca z prawdziwą metalową niezdejmowalną maskownicą, która dodaje urządzeniu sznytu i sprawia, że wygląda na dużo droższe, niż jest w rzeczywistości. Do tego bardzo wygodne sterowanie, łączność Bluetooth dla smartfonów, laptopów, telewizorów i mamy pełnię szczęścia. Plus dźwięk od najlepszego w USA specjalisty na rynku Hi-Fi - Polk Audio.

 

Harman SB 30Harman/Kardon SB30 | cena: 2999zł

Produkt ten wyróżnia się przede wszystkim świetnym wykonanie i stylistyka. Firma H/K postarała się by ich produkt nie tylko zagrał na odpowiednio wysokim poziomie ale również, by ładnie komponował się z nowoczesnymi telewizorami. Produkt brzmieniowo prezentuje styl grania dynamiczny, z robiącą wrażenie ilością basu. Z jednej strony nie jest to dźwięk neutralny, ale z drugiej niezwykle efektowny w kinie domowym. To za co również płacimy w tym modelu to różne bardzo ciekawe systemy, np.: Dolby Volume, który zadba o to, by podczas reklam sprzęt nie grał głośniej niż podczas oglądania filmów.

 

Polk Audio Surroundbar 9500 BT (9500BT) Soundbar z Bluetooth i bezprzewodowym subwooferem | cena: 3795zł Polk Audio Surroundbar 9500 BT

8 kanałowa potężna konstrukcja o mocy 360W RMS (sama listwa) uzupełniona o subwoofer o mocy RMS 150W. Razem, mamy prawdopodobnie najmocniejszy soundbar na rynku - o zawrotnej mocy ciągłej 510W !!!. Rezultat godny stacjonarnego systemu 5.1. Wyposażony w firmowe technologie największego amerykańskiego producenta kolumn hi-fi: SDA® Surround oraz Polk Digital Logic® zapewnia mocny, czysty i super przestrzenny dźwięk. Dodatkowo dekoduje Dolby® Digital 5.1, DTS 5.1, Dolby ProLogic II oraz dba o mocne wyraźne wokale dzięki technologii OCA, która faworyzuje dźwiękowo kanał centralny, odpowiedzialny za 80% dźwięku w filmach. Tak się to robi.

 


Definitive Technology Mythos SSADefinitive Technology Mythos SSA-42 | cena: 3595zł

Głośnik o niespotykanej na rynku konstrukcji... w formie głośnika pasywnego. Tutaj wymagany jest oddzielny amplituner, który sam napędza wbudowane w soundbarze głośniki.

Skąd taki zabieg? Przede wszystkim przez wzgląd na jakość muzyki i efekty w kinie domowym. Zrozumiałe jest, że wzmacniacz wbudowany w soundbarze jest najdroższym elementem całej konstrukcji, stąd głośniki już nie będą tak dobrej klasy jak dwie oddzielne konstrukcje.

Soundbar Amplituner podpinamy do soundbara kablami głośnikowymi. Sam efekt przestrzenności jest niesamowicie rozbudowany – głębia i przestrzenność jest porównywalna do wysokiej klasy satelitarnych systemów 5.1. Defintive stosuje unikalną, opatentowaną technologię opartą o przegłosy oraz kilka innych zabiegów zapożyczonych najnowszych osiągnięć psychoakustyki.

Efekt końcowy powala na kolana. To zdecydowanie jeden z najlepszych soundbarów w ogóle. Najlepiej sprawdza się wraz z mocnym subwooferem – producent zaleca SuperCube 2000 lub do większych pomieszczeń SuperCube 4000.

Soundbary od Definitive Technology to ekskluzywny produkt klasy premium, dla tych, którym zależy na posiadaniu wysokiej klasy kina domowego bez zbędnych kabli i nadmiaru głośników.

 

 Dodaj komentarz


Kod antyspamowy
Odśwież


RMS.PL to jeden z największych polskich technologicznych portali specjalistycznych o tematyce audio-video.

Portal jest prowadzony w całości przez pracowników sklep.RMS.pl
 
Początek strony