Soundbar - jaki? Ranking

 

Jaki Soundbar?

Garść informacji oraz ranking płaskich głośników do telewizora

W dobie płaskich telewizorów i mieszkań urządzonych w minimalistycznym stylu coraz więcej osób jest zainteresowanych płaskimi głośnikami. Soundbary, jeden z rodzajów płaskich głośników, bo o nich mowa, ostatnio stają się coraz popularniejsze w naszych domach.

Co spowodowało wzrost sprzedaży soundbarów, czy warto kupić taki zestaw oraz jakie są pomiędzy nimi różnice? Na powyższe pytania odpowiemy w artykule.

 

Zacznijmy od zastosowań!

Soundbary mają za zadanie przede wszystkim wzmocnić efekty w naszym kinie domowym, którym najczęściej jest telewizor powieszony na ścianie lub postawiony na meblu. Producenci najnowszych telewizorów, które mają zaledwie kilka centymetrów głębokości coraz częściej stawiają na jakość obrazu, mocno przy tym ignorując temat dźwięku.

 

Nagłośnienie współczesnego telewizora to zazwyczaj dwa małe głośniczki zamontowane w tylnej obudowie telewizora - generują przy tym dźwięk pozbawiony głębi, rozdzielczości, basu i muzykalności. Wprawdzie do oglądania wiadomości tego typu głośniki wystarczą, jednak oglądanie filmu czy teledysku to już niestety męka dla uszu. Wspomnieć tutaj należy również o tym, że wieszając telewizor na ultrapłaskim uchwycie na ścianie sami często ograniczamy możliwości prawidłowego funkcjonowania głośników. Bo jak niby ma zagrać głośnik, który przez obudowę styka się praktycznie bezpośrednio ze ścianą? Z tego też powodu coraz większa liczba właścicieli telewizorów szuka rozwiązania, które nie będzie zbyt trudne w montażu, kalibracji i nie zajmie za wiele miejsca. Soundbar jest najlepszą odpowiedzią.

 

Jak działa soundbar?

Konstrukcyjnie przypomina podłużną kolumnę. Tego typu konstrukcja przeważnie zawiera w sobie od 4 do 12 mniejszych głośników, które odpowiednio rozłożone mają zazwyczaj (ale nie zawsze) imitować efekt surround. Tak więc część z nich gra na boki, część wprost na słuchaczy. Odbicie sygnału od ścian powoduje efekt, w którym czujemy się otoczeni dźwiękiem z każdej strony.

Efekt jest niesamowity w porównaniu z płasko grającymi głośnikami telewizyjnymi. Kolejnym atutem części konstrukcji jest to, że soundbar nie wymaga oddzielnego amplitunera do jego napędzenia. Sam wzmacniacz jest wbudowany w konstrukcję tego systemu. A to sprawia, że wymagany jest tylko jeden przewód do podłączenia soundbara z telewizorem.

 

Czy warto zainwestować w soundbara?

Soundbar nigdy nie zastąpi systemu kina domowego z tradycyjnymi kolumnami frontowymi stojącymi na podłodze i bi-polarowymi surroundami powieszonymi na ścianie. Z drugiej strony – nie sposób kupić kina domowego przyzwoitej klasy w cenie soundbara i do tego tak kompaktowego. Zazwyczaj jest to przypadkowy zlepek głośników, elektroniki, obudów, który zalega w magazynach chińskich fabryk.

Inaczej wygląda sprawa w przypadku drogich, audiofilskich soundbarów np. Definitive Technology – te kosztują tyle co dobre tradycyjne kino domowe i w sporej części są w stanie je zastąpić – chociaż nie mogą stanowić pełnoprawnego zamiennika dla tradycyjnego systemu kina domowego w tej samej cenie.

 

Po prostu kino domowe zbudowane o soundbar to wyraz sztuki kompromisu. Jeżeli nie mamy miejsca na prawdziwe kino domowe, lub nie mamy możliwości poprowadzić kabli do większego zestawu to soundbar jest rewelacyjnym wyborem. Jest zdecydowanie lepszy od głośników zamontowanych w telewizorach i nawet najtańsza markowa konstrukcja poradzi sobie od nich lepiej. 

Jakiego soundbara kupić: z subwooferem czy bez?

Takie pytanie często zadają nam nasi czytelnicy oraz klienci sklepu RMS.pl. Odpowiedź nie jest wcale jednoznaczna. To zależy od wielkości pomieszczenia, jego wystroju, możliwości aranżacyjnych oraz preferencji muzycznych użytkownika. Należy powiedzieć jasno, że soundbar to listwa składająca się kilku małych głośników, a małe głośniki nie grają basowo i nigdy nie zastąpią subwoofera. Atutem większości dostępnych zestawów z subwooferem jest to, że sam subwoofer jest konstrukcją bezprzewodową. Nie ma więc potrzeby podpinania go do soundbara kablem, który będzie ciągnął się w poprzek salonu. Warto w tym miejscu przypomnieć, że bezprzewodowy subwoofer w dalszym ciągu wymagania przewodowego podłączenia do prądu. Stąd, szukając mu miejsca w pomieszczeniu należy ograniczyć się miejsc w pobliżu gniazd elektrycznych.

 

Ranking soundbarów

 

Polk Audio Signa Solo

Signa Solo to soundbar, który łączy w sobie najbardziej sprawdzone i użyteczne technologie przetwarzania i przesyłu dźwięku: SDA, odpowiadająca za poprawę odbioru szerokości i głębokości sceny dźwiękowej, Voice Adjust, poprawiającą przetwarzanie wokali oraz dekodery Dolby Audio, czyli technologie cyfrowego kodowania dźwięku wielokanałowego. Urządzenie można połączyć za pomocą wejścia 3.5mm mini jack AUX lub wejścia optycznego.

JBL Bar 5.1

soundbar typu 5.1, czyli taki, w komplecie z którym otrzymujemy również bezprzewodowy subwoofer i surroundy.  Komplet od JBL obsługuje podstawowe dekodery Dolby jak Dolby Digital, Dolby Digital Plus oraz Dolby TrueHD. Warto zwrócić uwahę na wejście HDMI z obsługą kanału zwrotnego aurio (ARC), możliwość ustawienia niezależnego poziomu glośności dla soundbara i sbuwoofera, a także przełącznik EQ, dostosowujący soundbar do pracy gdy jest zawieszony na ścianie bądź ustawiony na podłożu. Urządzenie może być obsługiwane za pomocą pilota.  

 

Polk Audio Surroundbar 9500 BT

8 kanałowa potężna konstrukcja o mocy 360W RMS (sama listwa) uzupełniona o subwoofer o mocy RMS 150W. Razem, mamy prawdopodobnie najmocniejszy soundbar na rynku - o zawrotnej mocy ciągłej 510W !!!. Rezultat godny stacjonarnego systemu 5.1. Wyposażony w firmowe technologie największego amerykańskiego producenta kolumn hi-fi: SDA® Surround oraz Polk Digital Logic® zapewnia mocny, czysty i super przestrzenny dźwięk. Dodatkowo dekoduje Dolby® Digital 5.1, DTS 5.1, Dolby ProLogic II oraz dba o mocne wyraźne wokale dzięki technologii OCA, która faworyzuje dźwiękowo kanał centralny, odpowiedzialny za 80% dźwięku w filmach. Tak się to robi.

 

 

Definitive Technology W Studio Micro

W Studio Micro. Wyjątkowo cienka (4.5cm!) listwa będzie z łatwością wkomponuje się w każdy system kina domowego. Umieszczona pod telewizorem nie zasłoni nawet fragmentu dolnej części obrazu. W-Studio Micro korzysta z technologii DTS Play-Fi pozwalającej na strumieniowy przesył muzyki z serwisów takich, jak TIDAL, Spotify, korzystanie z internetowego radia oraz odtwarzanie utworów z własnej muzycznej biblioteki za pomocą aplikacji Definitive Technology. Przestrzenny układ głośników 3.1 pozwala na osiągnięcie zupełnie nowego poziomu brzmienia w kinie domowym.

soundbar