Głośniki komputerowe - test, recenzja, opinie. Część II - Harman Kardon Nova

Po przeglądzie popularnych systemów multiroom rozpoczynamy serię recenzji głośników komputerowych. Na łamach portalu pojawią się testy takich produktów, jak Definitive Technology Incline czy Polk Audio Hampden. Do przeczytania kolejnej odsłony zapraszamy już dziś. Tym razem zapraszamy do przeczytania testu głośnika bezprzewodowego Harman Kardon Nova.

Głośniki komputerowe - test, recenzja, opinie. Część II - Harman Kardon Nova

Test głośników komputerowych - Harman Kardon Nova
Autor: redakcja RMS.pl Część I - Definitive Technology Incline
Część III - Polk Audio Hampden
Część IV - Jamo P404 Budowa
Nova to najmniejsze z całej stawki minikolumny komputerowe. Mają nietypowy, kulity i efektowny kształt, na który ciężko nie zwrócić uwagi. To małe satelity, mają niewiele ponad 15 cm szerokości oraz wysokości. Pod względem jakości wykonania są przyzwoite, choć odstają od produktu Defninitive Technology. Większa część ich elementów jest plastikowa. To celowy zabieg, uwagę słuchacza zwraca plastikowy kształt imitujący turbinę. Aluminium lub płyta wiórowa uniemożliwiłyby dostrzeżenie tego elementu, a widać, że twórcom modelu Nova bardzo na tym zależało. Widać mocno, że to produkt, w którym bardzo duży nacisk położono na efektowne wzornictwo, trochę przyoszczędzono na materiałach w porównaniu do konkurencji. Choć zaręczamy, że nie jest źle, bo Nova po wzięciu do ręki i tak wypada zdecydowanie lepiej niż większość komputerowej konkurencji z podobnego przedziału cenowego.
Głośniki komputerowe - test, recenzja, opinie. Część II - Harman Kardon Nova

Harman&Kardon Nova to stereofoniczny, dwudrożny zespół aktywnych minikolumn stereo. W każdej zamontowano szerokopasmowy średnio-wysokotonowiec na froncie, na tyle pracuje głośnik odpowiedzialny za tony niskie. Front potraktowano siatką, przyozdobiono logo producenta. Na spodzie obudowy zamontowano gumowy okrąg, który pełni rolę podstawki. Dobrze się sprawdza gdy produkt jest już ustawiony, choć z uwagi na kulisty kształt bardzo łatwo o przewrócić.

kolumny aktywne sklep rms.pl
Sterowanie Novą jest dotykowe. Na kolumnie matce zamontowano cyfrową regulację głośności, podbicie niskich tonów, włącznik, gniazdo pomocnicze (AUX) oraz przyłącze dla przewodu sygnałowego. Takie samo jest na drugiej satelicie. Jest nawet wyjście słuchawkowe 3,5 mm. Widać, że Nova ma pracować głównie z laptopem. Choć największy nacisk położono na połączenie bezprzewodowe, w produkcie Harman&Kardon zamontowano moduły NFC oraz Bluetooth.
Głośniki komputerowe - test, recenzja, opinie. Część II - Harman Kardon Nova

Brzmienie
Produkt Harman&Kardon wypada przeciętnie na tle konkurentów, plasuje się na ostatnim miejscu. Po oględzinach zarówno dźwięku, jak i jakości wykonania i wzornictwa nie sposób nie odnieść wrażenia, że najmniejszy nacisk położono na brzmienie. Co nie oznacza, że Nova brzmi źle, po prostu konkurenci grają lepiej. Starano się dostarczyć produkt grający przede wszystkim wyraźnie i to słychać, górne części pasma są mocno podbite. Co innego bas, ten podzakres jest osłabiony nie tylko na samym dole, ale też i w midbasie. Natomiast środkowe częstotliwości są dobrze słyszalne, nieprzesadzone.
Głośniki komputerowe - test, recenzja, opinie. Część II - Harman Kardon Nova
Model Nova ma barwę sterylną i nieco wysuszoną. Nie sposób nie odnieść wrażenia, że postawiono przede wszystkim na analityczność brzmienia, lub wyrazistość, jak kto woli. Ale ona idzie w parze z suchością, ma sporo matowego nalotu. No i dźwięk Novy ma za małe dociążenie, ten brak masy daje się we znaki podczas odsłuchu cięższych gatunków muzycznych. Wirtualna przestrzeń jest mocno rozbudowana w głąb, po bokach jest dość wąsko. W połączeniu z wyrazistością przekazu, przekaz jest nietypowy, osobliwy. Z pewnością nie dla każdego. Cena i specyfikacja Harman Kardon Nova w sklepie RMS.pl
Głośniki komputerowe - test, recenzja, opinie. Część II - Harman Kardon Nova