PrimeSeat - streaming w jakości DSD


W ostatnich tygodniach sporo miejsca poświęciliśmy nowemu formatowi oferującemu dźwięk w wysokiej rozdzielczości, MQA. Wcześniej był czas na Tidala, pierwszą aplikację strumieniującą muzykę wielkich wytwórni w jakości bezstratnej. Tymczasem po drugiej stronie świata po cichu rozwijał się PrimeSeat – japoński serwis, oferujący bezpłatny streaming w jakości... DSD.

PrimeSeat - streaming w jakości DSD

PrimeSeat rozwijany jest od ponad roku przede wszystkim przez Sony i Korga. Początkowo serwis współpracował jedynie z przetwornikami USB tych firm, dziś lista kompatybilnych urządzeń jest nieco dłuższa. Zasada działania jest prosta – ściągamy na komputer aplikację dostępną na systemy Windows i Apple. Aby móc korzystać z jakości DSD, potrzebujemy jeszcze dekodera USB DSD. Maksymalna przepływność strumienia danych to DSD 5.6MHz. PrimeSeat - streaming w jakości DSD

Serwis działa jak radio internetowe. Codziennie nadawane są audycje na żywo lub wykorzystujące nagrania z archiwum. I należy przyznać, że dostępne materiały to wysoka półka. PrimeSeat transmitował już koncerty z Filharmonii Berlińskiej, tokijskiego Spring Festival, czy... warszawskiej Filharmonii Narodowej. W ubiegłym roku PrimeSeat przesyłał występy finalistów 17-tego Konkursu Chopinowskiego! Regularnie udostępniane są też produkcje o charakterze demonstracyjnym, jak nagrania z imprezy na 10-lecie Blue Coast Records, audiofilskiej wytwórni wydającej muzykę akustyczną, folk i jazz.
PrimeSeat - streaming w jakości DSD

Aplikacja dostępna jest bezpłatnie na oficjalnej stronie serwisu. Podczas korzystania z niej należy powstrzymać się od wyboru najbardziej oczywistego rozwiązania i zdecydować się na język japoński. Ta wersja jest dużo bogatsza i, wbrew pozorom, bardziej czytelna. Sprawdźcie sami.

Przetworniki DAC w sklep.RMS.pl

PrimeSeat - streaming w jakości DSD