Połączenia video

Połączenia video analogowe można wykonać wieloma sposobami: - 3xRCA - 3xRCA (RCA to inna nazwa wtyku cinch - jest to połączenie Componentowe) - SCART - SCART (inaczej EURO), - S-Video – S-Video (inaczej SVHS), - RCA - RCA (jest to połączenie Compositowe)

Najlepszą jakość obrazu daje połączenie Componentowe inaczej YUV, YCbCr lub YPbPr. Obraz przesyłany jest za pomocą 3 żył:
- Y – jasność (luminancja)
- U – nasycenie
- V – odcień
Dwie ostatnie tworzą razem chrominancje. Kabel Component przenosi tylko obraz.

Component Video
Kabel Component Video

Gniazdo Component Video
Gniazdo Component Video więcej o połączeniu Component


Porównywalną jakość, tylko troszkę gorszą daje połączenie SCART - SCART gdzie obraz przesyłany jest w formacje RGB. Kolor określany jest poprzez 3 bity, którymi są 3 podstawowe kolory R – Red, G – Green, B – Blue. Kabel ten oprócz sygnału RGB przesyła również sygnał Composit, o którym mowa poniżej. Istnieje także druga wersja Scart, która przesyła sygnał S-Video. Przewód Scart przenosi również dźwięk stereo. Jest to połączenie dwukierunkowe.

Wtyk Scart
Wtyk Scart gniazdo Scart

Gniazdo Scart
Przewód S-Video inaczej SVHS lub Y/C przesyła tylko obraz i daje gorszą jakość obrazu niż SCART i Component. Sygnały video można rozdzielić na sygnał Y (natężenie jaskrawości inaczej luminancja) oraz C (wartość barw - połączone nasycenie i odcień - inaczej chrominancja). Przez oddzielenie sygnałów Y i C zapobiega się ich wzajemnej interferencji, w wyniku czego ulega poprawie jakość obrazu (w porównaniu do composite video), szczególnie jeśli chodzi o odtwarzanie kolorów.

Wtyk SVHS (S-Video)
Wtyk SVHS (S-Video) Gniazdo SVHS (S-Video)
Gniazdo SVHS (S-Video)

Połączenie video RCA – RCA, czyli Composite Video daje najsłabszą jakość. Obraz przesyłany jest za pomocą tylko jednego sygnału – połączonej chrominancji z luminancją. Przewód taki przenosi tylko sygnał video.

Kabel Composite Video
Wtyk Composite Video Gniazdo Composite Video

Gniazdo Composite Video
W zależności od tego, co chcemy połączyć kable mogą mieć różne końcówki i mogą konwertować sygnał miedzy różnymi standardami. Można spotkać bardzo równie kombinacje:
- Scart – S-Video
- Scart – S-Video + 2xRCA – obraz i dźwięk stereo
- Scart – RCA
- Scart – 3xRCA – Composit + dźwięk stereo
- Scart – 6xRCA – Composit + dźwięk stereo, wejście i wyjście
- Scart – 3xRCA (RGB lub Component Video)
- S-Video – RCA (S-Video przejście na Composite Video)
VGA to standard połączenia używany przede wszystkim pomiędzy komputerem a monitorem oraz coraz częściej pomiędzy komputerem a telewizorem. Ustanowiony w 1987 roku powoli zaczyna być wypierany przez formaty cyfrowe takiej jak np DVI.

 

Połączenia cyfrowe
--------------------------------------------------------------

HDMI (ang. High-Definition Multimedia Interface) jest pierwszym standardem interfejsu umożliwiającego jednoczesną transmisję w pełni cyfrowego, nie skompresowanego obrazu i dźwięku. Najważniejszą cechą opracowanego w latach 2000-2002 interfejsu HDMI jest to, że umożliwia połączenie pomiędzy poszczególnymi urządzeniami audio/video przy pomocy jednego kabla, zachowując przy tym najwyższą jakość przesyłanego obrazu i dźwięku oraz pełną funkcjonalność wykorzystanych urządzeń, co jednocześnie w znaczący sposób ułatwia okablowanie domowego zestawu audio/video.

Więcej o HDMI można przeczytać w artykule o HDMI.   DVI - standard złącza pomiędzy kartą graficzną a monitorem komputera.

Standard "Digital Visual Interface" został zaprojektowany przez grupę Digital Display Working Group (DDWG). Do grupy lobbującej za DVI można zaliczyć wiele firm związanych początkowo z DFP. Mimo że DVI nie zostało zaakceptowane jako standard przez VESA, DVI ma bardzo dobrą perspektywę na przyszłość, ponieważ protokołem przesyłu danych cyfrowych jest również TMDS (PanelLink). W porównaniu z P&D i DFP, które posiadają tylko jeden kanał przesyłowy, DVI zawiera również drugi, co podwaja maksymalne pasmo przenoszenia (pixel rate). Pozwala to na osiągnięcie rozdzielczości ponad 1280x1024 pikseli. Inną zaletą DVI jest fakt, że może być również przenoszony sygnał analogowy. Dzięki temu, w razie potrzeby, mogą być podłączone również starsze monitory CRT.

Złącze DVI występuje w 3 wariantach:

DVI-I - przesyła zarówno dane cyfrowe jak i analogowe. Po zastosowaniu właściwej przejściówki można je połączyć ze zwykłym złączem D-Sub karty graficznej
DVI-D - przesyła tylko dane cyfrowe, zapewnia najwyższą jakość obrazu ze wszystkich złącz typu DVI, jest w pełni kompatybilne z HDMI
DVI-A - przesyła tylko dane analogowe.

   

Przyszłością jest nowy standard DisplayPort. Już w swojej pierwszej wersji 1.0 osiągnął to, co HDMI udało się osiągnąć dopiero w wersji 1.3b czyli: maksymalna rozdzielczość : 2560x1600p, 24 bitowa głębia kolorów, maksymalna przepustowość sygnału w granicach około 10 Gbps. Display Port w swojej pierwotnej specyfikacji nie uwzględnił kodowania HDCP, jednak zmieniło się to wraz z wejściem wersji 1.1 powyższego standardu. DisplayPort nie jest kompatybilny ani z HDMI ani z DVI. Pełną specyfikację jesteśmy w stanie osiągnąć na kablu o długości maksymalnie 3 metrów, przy dłuższych kablach rozdzielczość zostaje zmniejszona do 1080p. Data ukazania się formatu to koniec roku 2006 więc jest to standard bardzo młody i ciągle rozbudowywany. Jakie są zatem różnice pomiędzy HDMI a Display Port? HDMI był standardem stworzonym w głównej mierze do połączenia urządzeń nadających (Blu-ray, DVD, komputer) z telewizorami typu HD. Standard ten miał zastąpić pozostałe sposoby podłączenia typu SVHS, Component lub SCART. DigitalPort natomiast w swoich założeniach miał być nowym sposobem podłączeń monitorów z komputerem. Ma zastąpić kable VGA i DVI. Czy jednak ten format będzie miał aspiracje by wyprzeć dobrze już zadomowione HDMI? Zobaczymy co pokaże przyszłość.

Problemy: Należy pamiętać że podłączanie i odłączanie powinno się odbywać przy wyłączonym komputerze.
Dość częstym problemem przy przesyłaniu obrazu są zakłócenia spowodowane zbyt mocnym sygnałem z anteny telewizyjnej (kablówki lub telewizji satelitarnej). Przejawia się to tym, że przesyłając obraz do TV przez np. gniazdo EURO przy równocześnie włożonym kablu antenowym na ekranie mamy zakłócenia. Problem mija po wyjęciu z telewizora kabla antenowego. Rozwiązaniem tego jest również zastosowanie separatora galwanicznego.

Czarno biały obraz na TV Osoby próbujące połączyć sprzęt za pomocą przewodu SVHS-EURO często spotykają się z problemem czarno-białego obrazu. Na przykład w przypadku podłączania komputera z TV najczęstszą przyczyną jest niezgodność telewizora (a dokładniej gniazda EURO) z sygnałem SVHS. Problem występuje praktycznie tylko ze starczymi TV - nowsze prawie wszystkie posiadają kilka gniazd EURO z których jedno obsługuje sygnał SVHS.
Innym powodem czarno-białego obrazu może być słaba jakość zastosowanego przewodu, lub zły ustawiony system w karcie graficznej - jeśli na obecnym mamy C/B obraz należy spróbować PAL, SECAM, NTSC, PAL-B itd...

Scart i Component Od wielu osób dostaje pytania o możliwość połączenia np. DVD z projektorem - gdy w DVD mamy wyjście SCART a w projektorze wejście Componentowe. Na rynku dostępne są przewody EURO - 3xRCA Component (m.in. Profigold-a) które mogło by się wydawać że powinny rozwiązać problem. Niestety najczęściej jest tak, że po prostu one nie działają. Przyczyną jest że sygnał RGB przesyłany w Scarcie jest to inny sygnał niż Component. Kabel taki będzie działał tylko wtedy, gdy w urządzeniu w gnieździe Scart mamy możliwość zmiany sygnału z RGB na YUV czyli Component.

więcej o sygnałach video tutaj.