Pro-Ject Elemental Test, opinie, recenzja


Redakcja What HiFi przetestowała gramofon Pro-Ject Elemental, zwracając uwagę, że to bardzo dobry produkt do rozpoczęcia przygody z winylami. Produkty Pro-Ject'a zawsze charakteryzował najlepszy stosunek jakości do ceny, ten model również to potwierdza.  


Elemental odznacza się bardzo prostą obudową. Na podłużnej platformie centralnie umiejscowiono talerz, a na skrajach silnik oraz ramię – fabrycznie ustawione i dopasowane do zainstalowanej wkładki. W gramofonie nie ma dodatkowych zabezpieczeń przed drganiami zewnętrznymi, więc należy nieco uwagi poświecić na odpowiednie umiejscowienie go. Potem wystarczy jeszcze tylko wybrać ręcznie zakres obrotów pomiędzy 33 1/3 a 45rpm, co odbywa się poprzez przesunięcie paska na kole napędowym. Takie rozwiązanie stosowane jest u większości rywali w tym przedziale cenowym.Producent wprowadził sporo ciekawych rozwiązań inżynierskich do swojego produktu. Prócz ramienia i sinika umieszczonych na smukłym kawałku drewna, dodano także masę obciążająca w postaci sztucznego kamienia, co nie tylko przyczynia się do stabilności ale również do pochłaniania drgań pochodzących od łożysk i silnika.
Zwrócono uwagę na przyzwoite wykonanie ramienia, które pozwala wbudowanej wkładce Ortofona uzyskać odpowiednią siłę nacisku. Przeciwwaga została zamocowana na stałe.
Budowa gramofonu jest wytrzymała oraz jego wykończenie sa lepiej niż dobre w tej cenie. Dostępne są trzy wersje kolorystyczne: biały, czarny i czerwony, talerz oraz mata – tylko w kolorze czarnym.

gramofony sklep rms.pl

Co do dźwięku. Redakcja była pozytywnie zaskoczona jego jakością. Piosenka Bob Marley’a Stir It Up brzmi przekonująco z ładną linią basu i dobrymi proporcjami wokalu. Odpowiednia dynamika oraz instrumentalność stworzyły dobrze zorganizowaną całość. Wsłuchując się w głos króla reggae szybko zapomnieli, że mają do czynienia z gramofonem z niższej półki. Natomiast nagrania Ravel’a Bolero pokazały, że Elemental potrafi także zapewnić szeroką scenę i skalę dźwięku.

Podsumowując: Elemental charakteryzuje się spójnym, wciągającym dźwiękiem, sprytną, solidna konstrukcją. Jedyne, raczej mało znaczące wady, to brak pokrywy oraz potrzeba znalezienia odpowiedniego miejsca w salonie, gdzie nie występują inne drgania. Ostatecznie przyznano mu 5 gwiazdek i uznano za najlepszy start dla początkującego słuchacza analogów.
Cena i specyfikacja Pro-Ject Elemental

 

<