Głośniki komputerowe - test, recenzja, opinie. Część IV - Jamo P404

Prezentujemy dziś ostatnią odsłonę serii testów aktywnych głośników komputerowych. Ostatnim produktem, do zapoznania się z którym Państwa zapraszamy, jest Jamo P404.

Głośniki komputerowe - test, recenzja, opinie. Część IV - Jamo P404

Test głośników komputerowych - Jamo P404
Autor: redakcja RMS.pl Część I - Definitive Technology Incline
Część II - Harman Kardon Nova
Część III - Polk Audio Hampden
Budowa
Model P404 to wersja skrzynek pasywnych S404, ale wzbogacona o sekcję cyfrową oraz wzmacniacz. To też jedyny model tej publikacji, w którym do zestawu dołączono pilota zdalnego sterowania. Jest mały, plastikowy i ma membranowe, należycie działające guziki. Jamo P404 to najbardziej klasyczne wizualnie minikolumny 2.0. Dla niektórych będą wręcz wyglądały studyjnie. Front potraktowano siatką, której nie sposób usunąć. No chyba, że siłą. Całe pudło rezonansowe to najprawdopodobniej MDF. Wygląda nieco na drewniane, choć w istocie jest potraktowany kilkoma warstwami czarnej folii. Ciężko mieć uwagi co do jakości wykonania P404, stoi na wysokim poziomie. Produkt wizualnie prezentuje się spójnie, uniwersalnie, a zatem i bezpiecznie. Odnajdzie się w każdych warunkach, bez względu na dekorację pomieszczenia.
Głośniki komputerowe - test, recenzja, opinie. Część IV - Jamo P404

Jamo P404 to konstrukcja dwudrożna, przez siatkę można podotykać membrany przetworników, co też uczyniliśmy. Natomiast ich średnica oraz materiał są tajemnicą. Postanowiliśmy nie przeprowadzać operacji na zamontowanych na stałe maskownicach żeby ten temat zgłębić, wybaczcie  Model P404 to też największe skrzynki w teście, choć i tak na tyle małe, że na tle niewielkiego laptopa prezentują się po ludzku.

kolumny aktywne sklep rms.pl
Obydwie minikolumny są wentylowane tunelem basrefleksu. Lewa jest pasywna, na jej tyle zamontowano plastikowe gniazdo głośnikowe, a w środku parę terminali stalowych oraz plastikowe, przezroczyste nakrętki. To bezpieczne, sprawdzające się rozwiązanie. Prawa minikolumna, tzw. "matka" na z tyłu wyszczotkowaną, czarną płytę aluminiową, na której zamontowano szereg gniazd. Jest wejście stereofoniczne RCA, kolejne pomocnicze (AUX) w standardzie 3,5 mm, dwa wejścia optyczne oraz pojedyncze wyjście RCA dla subwoofera. Nie zabrakło analogowej regulacji głośności, choć wolelibyśmy, aby była zamontowana w bardziej dostępnym miejscu. Pilot odrobinę osładza tę niedogodność. Co ciekawe, W P404 zamontowano płaskie gniazdo USB, za pomocą którego można naładować np. smartfona.
Głośniki komputerowe - test, recenzja, opinie. Część IV - Jamo P404

Brzmienie
Skrzynki Jamo grają nieco tak, jak wyglądają. To przekaz najbardziej gęsty z całej stawki, z dość utemperowaną górą. Jest jej mniej niż pozostałych składowych, choć nie możemy napisać, że jest też nieobecna. Stanowi raczej uzupełnienie przekazu aniżeli najbardziej skupiający na sobie uwagę punkt. Da się też odczuć, że środek pasma jest przykręcony, wycofanym choć nie aż tak jak soprany. Najniższy bas jest obecny, a jego wyższe części są podbite. Jeszcze nie do poziomu dudnienia, ale niewiele im brakuje.
Głośniki komputerowe - test, recenzja, opinie. Część IV - Jamo P404
Z uwagi na obniżoną detaliczność, brzmienie P404 odbiera się jako to nieco przyciemnione. Z uwagi na wyeksponowany bas również gęste, pod względem barwy nieco wyprane z kolorów, niemniej należycie dociążone. Mocną stroną P404 jest gładkość, oferują relaksujący i odprężający przekaz zamiast show, które każe detalicznością skupiać na sobie uwagę. Holografia w produkcie Jamo jest gęsta, intymna, ma relatywnie mało powietrza, przybliża wydarzenia do środka, w centrum podaje je blisko słuchacza. Idzie to też w parze z obniżoną rozdzielczością dźwięku, przekaz potrafi być nieco chaotyczny. Słychać, że P404 nie są dla każdego i do każdej muzyki. Ale swoją intymnością i gęstością dobrze robią to, do czego zostały stworzone.

Cena i specyfikacja Jamo P404 w sklepie RMS.pl
Głośniki komputerowe - test, recenzja, opinie. Część IV - Jamo P404