Test kabli HDMI - czy warto płacić więcej?

 

AKTUALIZACJA 2017

HDMI to standard, który stale się rozwija, dlatego użyte w teście kable HDMI 1.3 są już wypierane przez nową wersję: HDMI 2.0b. Charakteryzuje się ona większą przepustowością - transfer danych może osiągać prędkość do 18Gbps, obsługą UltraHD 4K, obsługą współczynnika proporcji obrazu 21:9, obsługa 32 kanałów audio wysokiej jakości. Nowy standard wprowadza też obsługę szerszego zakresu kolorów (wspiera 10- i 12-bitową głębię kolorów), co zapewnia kompatybilność z HDR - Hyper Dynamic Range.

Zapraszamy do zapoznania się z filmem porównującym kable zgodne z najnowszym standardem ze starszymi kablami HDMI:

 

Więcej informacji o HDMI 2.0b

_____________________________________

 

W odpowiedzi na liczne zapytania naszych Klientów dotyczących przewodów HDMI przeprowadziliśmy mini test kabli oferowanych w naszym sklepie. Częstym pytaniem było pytanie czy kabel budżetowy typy „no name” będzie dobrym rozwiązaniem. Mamy nadzieję, że po przeczytaniu naszego testu uda nam się rozwiać przynajmniej część wątpliwości dotyczące tego typu połączenia.

Co posłużyło nam do testów  

Test przeprowadziliśmy na laptopie Toshiba U400-12p z kartą graficzną Intel Graphic Media Accelerator X3100 z wyjście HDMI

Toshiba U400-12p HDMI

Jako alternatywne źródło, odtwarzacz DVD Yamaha DVD-S663

DVD Yamaha DVD-S663

oraz telewizorze Full HD 1080p marki Sharp model LE-42X20E z upscalingiem.

Sharp LE-42X20E HDMI 

Do testu przygotowaliśmy 4 kable HDMI o długości do 1 metra. 

1) Podstawowy kabel HDMI „no name” - 0,8m
Krótka specyfikacja:
Plastikowe wtyki-konektory, pozłacane końcówki
Przewodnik: brak informacji 
Ekranowanie: brak informacji
Tłumiki ferrytowe
Certyfikaty: brak informacji

Cena: 24,90 zł

 HDMI no name

2) Kabel cyfrowy HDMI - HDMI 1.3b Full HD Lindy 41171 - 1m
Krótka specyfikacja:
Plastikowe wtyki-konektory, pozłacane końcówki Przewodnik: PC OFC o czystości 99.96% Podwójne ekranowany Brak tłumików ferrytowych Certyfikat HDMI 1.3b oraz 1080p Cena: 34,90 zł

HDMI Lindy

3) Interkonekt HDMI 1.3B Full HD PGV10001 Profigold OxyPure - 0,75m
Krótka specyfikacja: Metalowe wtyki-konektory, pozłacane końcówki Przewodnik: Pure OCC o czystości 99.9997 % Potrójnie ekranowany Tłumiki ferrytowe Certyfikat HDMI 1.3b oraz 1080p Cena: 289 zł

 HDMI Profigold

4) Interkonekt cyfrowy HDMI Ultralink Platinium (HDMIPROMKII-1.3-1M) - 1m
Krótka specyfikacja: Plastikowe, oblewane wtyki-konektory, pozłacane końcówki Przewodnik: miedź OFHC klasy 6N (czystość 99.99997%) okryty warstwą srebra Poczwórne ekranowanie Brak tłumików ferrytowych Certyfikat HDMI 1.3b oraz 1080p Cena: 627 zł

 HDMI Ultralink 

Podłączamy kabelki Pierwsze porównanie na ekranie testowym - rozdzielczość Full-HD 1080p.

Pierwszym kablem był kabel 0,8m „no name”. Połączenie nie zawsze działało, przy kilku podłączeniach zdarzyło się że 2 razy nie działało. Kolory poprawne dosyć dobrze nasycone, widoczne (szczególnie na kolorze niebieskim i zielonym) zakłócenia w postaci fal, czasami dało się zauważyć lekkie przesunięcie pikseli, drgania. 

{gallery width=100 height=100}stereo/hdmi-no-name-test1.jpg{/gallery}

Drugie porównanie, obraz z odtwarzacza DVD z upscalingiem do 1080p. Po kliknięciu, obraz w zbliżeniu. 

{gallery width=100 height=100}stereo/hdmi-no-name-test2.jpg{/gallery}

Trudno pokazać zdjęciem jakość obrazu telewizyjnego, ale myślę że przy porównaniu kolejnych kabli będzie można dostrzec różnice w jakości wyświetlanego sygnału. 

Druga konstrukcja to produkt podstawowy marki Lindy o symbolu 41171 o długości 1m z certyfikatem HDMI 1.3b. Kolory poprawne dosyć dobrze nasycone, widoczne (szczególnie na kolorze niebieskim i zielonym) zakłócenia w postaci fal, chociaż mniejsze niż na "no name". Nie było problemów z uzyskaniem połączenia. Nie występowało drganie pikseli. 

{gallery width=100 height=100}stereo/hdmi-lindy-test1.jpg{/gallery}


{gallery width=100 height=100}stereo/hdmi-lindy-test2.jpg{/gallery}
Jako trzeci kable został wybrany topowy model marki Profigold PGV10001 o długości 0,75m (seria OxyPure) z certyfikatem HDMI 1.3b. Kolory nasycone, żywe, nic nie brakowało dla wyświetlanego obrazu. Brak zakłóceń jak w poprzednich testowanych kablach w postaci fal. Brak problemów z uzyskaniem połączenia i drganiem pikseli. 

{gallery width=100 height=100}stereo/hdmi-profigold-test1.jpg{/gallery}


{gallery width=100 height=100}stereo/hdmi-profigold-test2.jpg{/gallery}

Na koniec podłączyliśmy zestaw kablem Ultralinka z serii Platinium (HDMIPROMKII-1.3-1M) o długości 1m z certyfikatem HDMI 1.3b. Kolory nasycone, żywe, nic nie brakowało dla wyświetlanego obrazu. Jeszcze lepsza głębia czerni i ekspozycja ciemniejszych barw. Brak zakłóceń, problemów z uzyskaniem połączenia i drganiem pikseli. 

{gallery width=100 height=100}stereo/hdmi-ultralink-test1.jpg{/gallery}


{gallery width=100 height=100}stereo/hdmi-ultralink-test2.jpg{/gallery}
Podsumowanie Kable z wyższej półki wypadły bardzo dobrze. Bardzo dobre nasycenie kolorów, brak zakłóceń i problemów z przesunięciami pikseli, znakomite ciemne kolory. Kable budżetowe spisywał się słabiej, szczególnie najtańszy, z którym występowały problemy z połączeniem, zakłócenia w postaci fal na obrazie, szczególnie widoczne na jednolitym tle, oraz z drganiami pikseli na środku ekranu. Oglądając film DVD z komputera przeskalowany do Full HD widać było wyraźnie poziomą linie biegnącą wzdłuż ekranu. Linia dzieląc obraz chwilami przesuwała część górną względem dolnej o kilka pikseli obraz. W przypadku obrazu z odtwarzacza DVD z upscalingiem do 1080p różnica w obrazie na testowanym obrazie nie była już tak widoczna. 

Jeszcze raz wszystkie kable razem na ekranie testowym z komputera przy rozdzielczości 1080p:

{gallery width=100 height=100}stereo/porownanie-hdmi.jpg{/gallery}

Wszystkie zdjęcia robione były z tego samego miejsca na statywie na manualnych ustawieniach aparatu identycznych dla każdego zdjęcia. 

Więcej o standardach HDMI i technologii HDCP