Czy nowe przepisy UE oznaczają koniec projektorów lampowych?

Unia Europejska, która uznaje rtęć, nawet w małych ilościach, za pierwiastek niebezpieczny dla ludzi, już od 2005 r. stopniowo wprowadza zakaz stosowania produktów na bazie rtęci. Dodatkowo, rozporządzenie UE 2023/2049 zmieniające 2017/852 wejdzie w życie we wszystkich krajach UE 1 stycznia 2026 r. i sprawi, że w Unii produkcja, import i sprzedaż produktów zawierających rtęć nie będzie już legalnie możliwa. Rozporządzenie to ma objąć również żarówki reflektorów o ultrawysokiej wydajności (UHP Ultra High-Performance), które stosuje się w projektorach DLP, a czasami także w projektorach LCD.

Czy nowe przepisy UE oznaczają koniec projektorów lampowych?

W konsekwencji tego rozporządzenia możemy się spodziewać, że lampy zawierające rtęć będą zastępowane bardziej energooszczędnymi alternatywami, takimi jak na przykład lampy diodowe (LED). Zgodnie z rozporządzeniem, po 24 lutego 2025 roku lampy do projektorów o strumieniu świetlnym mniejszym niż 2000 ANSI lumenów nie będą mogły być już produkowane ani importowane do UE, a te przekraczające 2000 ANSI lumenów - po 24 lutego 2027 roku. Można zatem spodziewać się, że producenci projektorów lub lamp UHP stopniowo zaczną wygaszać produkcję tych produktów. Oczywiście, nie nastąpi to z dnia na dzień. Mamy zatem jeszcze trochę czasu, żeby na przykład uzupełnić zapas żarówek. 

Ostatnimi czasy część producentów projektorów kina domowego, np. Sony i JVC, wprowadziło do swojej oferty projektory, które korzystają z diod LED lub laserowych silników świetlnych. Dotyczy to praktycznie wszystkich nowych modeli projektorów 4K i 8K, m.in. JVC DLA-NZ7, DLA-NZ8 i DLA-NZ9. Niemniej jednak nadal w ofercie popularnych marek, takich jak np. Epson czy BenQ, a nawet JVC znajdziemy tradycyjne projektory z lampą rtęciową. Niektóre projektory można nawet znaleźć w dwóch wersjach – lampowej i laserowej, poza tym mają ten sam wygląd i podobne funkcje.

Sony VPL-VW890ES


Skoro rtęć jest szkodliwa, dlaczego tak długo w projektorach stosowano lampy, do produkcji których wykorzystuje się ten pierwiastek?

Co prawda obraz, który uzyskujemy z projektora lampowego czy laserowego, nie różni się znacznie pod kątem jasności. Poza wspomnianą rtęcią, lampy UHP mają mniejszą żywotność i należy je wymieniać co 2000–4000 godzin przy normalnym użytkowaniu, w porównaniu do ponad 20 000 godzin, jeśli chodzi o alternatywne rozwiązania. Warto jednak zauważyć, że w projektorach lampowych do tej pory wymiana lampy była możliwa, natomiast w projektorze laserowym, ma on określoną żywotność – znacznie dłuższą niż lampa, ale nie ma możliwości wymiany, gdy już ulegnie zużyciu.

Lampa UHP, by osiągnąć pełną moc świecenia, potrzebuje do minuty, podobnie po wyłączeniu potrzebuje czasu, by ochłonąć do końca. Ponadto chłodzenie lampy w trakcie użytkowania, generuje hałas, także w efekcie projektory lampowe są głośniejsze. Trudności tych nie doświadczymy w przypadku projektorów laserowych, które emitują znacznie mniej ciepła.

Mimo wymienionych wad żarówki UHP cieszyły się dużą popularnością z jednego prostego powodu - były bardzo wydajne i oferowały przyzwoity stosunek jakości do ceny. Wybierano je zwłaszcza w sytuacji, gdy dane urządzenie miało nie być używane zbyt często, a budżet był ograniczony. Znajdziemy je zatem w wielu salach konferencyjnych, na uczelniach czy w biurach.

Specyfikacja projektora kina domowego JVC DLA-RS4100 >>
Specyfikacja projektora kina domowego JVC DLA-RS3100 >>
Specyfikacja projektora kina domowego JVC DLA-RS2100 >>
Specyfikacja projektora kina domowego JVC DLA-RS1100 >
Specyfikacja projektora Sony VPL-VW290ES w sklep.RMS.pl>>
Specyfikacja projektora Sony VPL-VW890ES w sklep.RMS.pl>>

Po więcej produktów z tej kategorii kliknij tutaj - Projektory do kina domowego >>