Wi-Fi 7 Zadebiutowało z Certyfikatem od Wi-Fi Alliance: Nowa Era Bezprzewodowej Łączności

Na początku tego roku Stowarzyszenie Wi-Fi Alliance ogłosiło wydanie prestiżowego certyfikatu dla Wi-Fi 7. Najnowszy standard, znany również jako IEEE 802.11be, przynosi ze sobą rewolucyjne innowacje w dziedzinie bezprzewodowej technologii. Choć wielu producentów już zaimplementowało tę technologię w swoich produktach, to właśnie teraz, dzięki certyfikatowi przez Wi-Fi Alliance, staje się oficjalnie propagowana przez organizację.

Wi-Fi 7 otwiera nowe możliwości obiecując większą przepustowość i mniejsze opóźnienia w przesyle danych. Dzięki certyfikacji, można się spodziewać dynamicznego rozwoju zastosowań, zwłaszcza w obszarze rozszerzonej rzeczywistości, szkoleń w technologii 3D, elektronicznych gier, pracy hybrydowej, przemysłowego Internetu rzeczy (IoT) i sektora motoryzacyjnego. Nowy certyfikat stanowi symbol intensywnej współpracy i innowacyjności w ramach Wi-Fi Alliance®, co zapewnia globalną interoperacyjność produktów oraz rozbudowany i zaawansowany ekosystem urządzeń.

graf.https://www.asus.com/pl/content/wifi7/

Chęć wprowadzenia Wi-Fi 7 na rynek została w rzeczywistości spowodowana szybkim wyczerpaniem się standardu Wi-Fi 6, dlatego branża zajęła się podstawowymi kwestiami niezawodności i znalazła nowe sposoby na zmniejszenie opóźnień wraz ze wzrostem szybkości transmisji danych i uczynienie technologii Wi-Fi ogólnie bardziej deterministyczną. Doprowadziło to do połączenia operacji multi-link (MLO) – charakterystycznej funkcji Wi-Fi 7, umożliwiającej urządzeniom Wi-Fi rozprzestrzenianie strumienia danych na wiele kanałów w jednym lub w wielu pasmach częstotliwości, w tym 6 GHz. Operacje wielolinkowe (MLO) pozwolą wykorzystać fakt, że istniejące pasmo 5 GHz Wi-Fi i nowe pasmo 6 GHz są stosunkowo bliżej siebie niż pasma 2,4 GHz i 5 GHz. Dzięki Wi-Fi 7 podłączone urządzenia będą mogły uzyskać dostęp do wielu kanałów jednocześnie.

graf.https://www.asus.com/pl/content/wifi7/

Nowy standard zwiększa również rozmiar maksimum kanału ze 160 MHz do 320 MHz, ale nie będzie to powszechnie dostępne ze względu na przydział widma w niektórych regionach. Z tego powodu Wi-Fi 7 zawiera kolejną funkcję zwaną przebijaniem, która wykorzystuje dostępne widmo do utworzenia efektywnego kanału.

"Wprowadzenie certyfikatu Wi-Fi 7 oznacza pojawienie się najnowszej generacji Wi-Fi i przyspieszy masowe przyjęcie Wi-Fi 7. Certyfikat ten podkreśla nasze nieustające zaangażowanie w dostarczanie najnowocześniejszej technologii, która na nowo definiuje sposób, w jaki użytkownicy korzystają z Wi-Fi, zapewniając większe prędkości i lepszą wydajność oraz zwiększoną niezawodność, która poszerza horyzonty możliwości Wi-Fi” – mówi Kevin Robinson, prezes i dyrektor generalny Wi-Fi Alliance.

graf.https://www.asus.com/pl/content/wifi7/

Pozostałe innowacyjne Funkcje WiFi 7:

 • 4K QAM: Wyższe Prędkości Transmisji

  • Technologia modulacji 4K QAM (Quadrature Amplitude Modulation) oferuje aż o 20% wyższe prędkości niż tradycyjna modulacja 1024 QAM.
 • 512 Skompresowanych Bloków-Ack: Efektywność i Oszczędność Ruchu

  • Funkcja 512 Skompresowanych Bloków-Ack wprowadza innowacyjne podejście do potwierdzania odbioru danych, zwiększając efektywność i redukując narzut związany z potwierdzaniem odbioru.
 • Wiele RUs do Jednego STA: Elastyczność w Zarządzaniu Zasobami

  • Nowa elastyczność przy planowaniu zasobów spektralnych pozwala wielu jednostkom (Resource Units - RUs) korzystać jednocześnie z jednego punktu dostępowego (Station - STA), poprawiając efektywność wykorzystania dostępnego spektrum.
 • Triggered Uplink Access: Optymalizacja dla Niskiego Opóźnienia

  • Funkcja Triggered Uplink Access, zoptymalizowana zgodnie z zasadami WiFi 7, dostosowuje dostęp do wyższych pasm do potrzeb strumieni o niskim opóźnieniu, co jest kluczowe dla spełnienia wymagań dotyczących jakości usług (QoS) i skrócenia czasu odpowiedzi na transmisję danych.
 • Emergency Preparedness Communication Services (EPCS): Bezpieczeństwo i Priorytet w Sytuacjach Awaryjnych

  • EPCS umożliwia użytkownikom korzystanie z sieci WiFi w sytuacjach awaryjnych, zapewniając priorytet i jakość usług. To rozwiązanie gwarantuje płynne doświadczenie w warunkach awaryjnych, przy jednoczesnym dbaniu o utrzymanie niezbędnych standardów bezpieczeństwa.

Firmy, w tym Broadcom, CommScope RUCKUS Networks, Intel, MaxLinear, MediaTek i Qualcomm utworzyły stanowiska testowe do certyfikacji i wypuszczają pierwsze urządzenia z certyfikatem Wi-Fi 7.

„Formalnie nadeszła wersja Wi-Fi 7, zapewniająca mniejsze opóźnienia, oszałamiające prędkości, determinizm i dużą pojemność w domach, przedsiębiorstwach i dużych obiektach publicznych. Rozwiązania Wi-Fi 7 firmy Broadcom, stworzone z myślą o naszym ultrapołączonym świecie, zapewniają niezawodne wielogigabitowe łącze szerokopasmowe łączność tam, gdzie jest najbardziej potrzebna. Jesteśmy zaszczyceni, że po raz kolejny uczestniczymy w stanowisku testowym i współpracujemy z partnerami z branży, aby zrewolucjonizować doświadczenia bezprzewodowe, uruchamiając takie funkcje, jak Multi-Link Operation (MLO), które pozwalają uniknąć zatorów i znacznie zmniejszają opóźnienia, układanie stanowi podstawę wciągającego cyfrowo i połączonego świata” – stwierdza Vijay Nagarajan, wiceprezes ds. marketingu w dziale komunikacji bezprzewodowej i łączności w firmie Broadcom.

 

„W ciągu ostatnich dwóch i pół dekady Wi-Fi zrewolucjonizowało sposób, w jaki współdziałamy i funkcjonujemy jako społeczeństwo. Jest to najważniejsza technologia codziennej łączności. Wciąż jesteśmy na początku ery 6 GHz, której zwiastunem jest Wi-Fi Fi 6E i jesteśmy gotowi odblokować niespotykane dotąd doświadczenia użytkowników sieci bezprzewodowej. Wi-Fi 7, które jest kolejnym krokiem tej ewolucji, oznacza coś więcej niż stopniową aktualizację — to skok w dziedzinę, w której prędkość, pojemność i niezawodność spotykają się sprostać nienasyconym wymaganiom naszego połączonego świata” – dodał David Coleman, dyrektor ds. sieci bezprzewodowej w biurze CTO Extreme Networks.

Po ogłoszeniu certyfikacji przez Wi-Fi Alliance, IEEE ratyfikuje także nową wersję standardu 802.11, co ma też się niedługo pojawić. Więcej informacji na stronie Wi-Fi Alliance.