MQA wprowadza MQair – nowy kodek dla Bluetooth i WiFi

MQA (Master Quality Authenticated) przedstawia najnowszy, skalowalny kodek MQair, określany także jako MQA SCL6, który został zaprojektowany specjalnie pod kątem bezprzewodowej transmisji sygnału, tj. poprzez Bluetooth i WiFi. MQair, m.in. poprzez optymalną synchronizację i zredukowanie zniekształceń czasowych, ma poprawić wrażenia słuchowe wielu słuchaczy, ale przede wszystkim ma pozwolić na rozszerzenie ekosystemu MQA na urządzenia bezprzewodowe.

MQair to odpowiedź na rosnące zapotrzebowanie na lepszy dźwięk wśród użytkowników urządzeń bezprzewodowych.  Japan Audio Society (JAS), czyli organizacja badawcza audio, przyznała mu właśnie certyfikat „Hi-Res Audio Wireless” i jest to dopiero trzeci kodek Bluetooth, który otrzymał ten certyfikat, pozostałe dwa to LDAC i LHDC. Technologia ta obsługuje zarówno dźwięk MQA, jak i PCM do 384 kHz, a zakodowaną szybkość transmisji danych można płynnie skalować od 20 Mb/s do poniżej 200 kb/s, dotyczy to łącza Bluetooth, Ultra-Wideband (UWB) i Wi-Fi. MQair oferuje niskie opóźnienia i wysoką wydajność, co ma zapewnić dłuższą żywotność baterii urządzeń mobilnych.

 Podobnie jak kodeki LDAC, aptX Adaptive i Samsung Scalable Codec, MQair to skalowalny kodek, który może dostosować swoją szybkość transmisji do warunków, takich jak przeciążenie sieci bezprzewodowej lub zakłócenia. Jednak, jak zapewnia MQA, w przeciwieństwie do innych skalowalnych kodeków, elastyczność bitrate MQair jest imponująca, gdyż sięga od 20 Mb/s do „poniżej 200 kb/s”. Warto zauważyć, że technologia AirPlay oferuje do 16-bit/44,1 kHz jakości CD, konkurencyjny Chromecast Google może osiągnąć bezstratny 24-bit/96 kHz, a MQA twierdzi, że MQair – przy najwyższej przepływności – „dostarcza bit-perfect PCM lub MQA, ”, co otwiera drzwi do częstotliwości próbkowania wyższych niż 96kHz.

MQA zostało opracowane przez firmę Meridian Audio, a celem tej technologii jest zmniejszenie przepaści pomiędzy wygodą użytkowania plików muzycznych, a jakością otrzymywanego dźwięku. Większość serwisów streamingowych, jak Spotify, oferuje łatwy dostęp do milionów plików muzycznych, z których można korzystać nawet na smartfonie. Ceną za to są ograniczenia w ilości i jakości tzw. informacji muzycznej, jaką usłyszymy. MQair ma umożliwiać mobilne przesyłanie formatu MQA Core przez połączenie bezprzewodowe, przy jednoczesnym zachowaniu tej zawartości w nienaruszonym stanie.

strumieniowe