Bezstratny dźwięk przez Bluetooth dzięki aptX Lossless

 

Firma Qualcomm zapowiada nowy kodek aptX Lossless i zapewnia, że dzięki niemu będzie w stanie dostarczyć bezstratny dźwięk o jakości CD (16-bit, 44,1 kHz) poprzez Bluetooth. AptX Lossless ma stać się częścią wprowadzonej w tym roku platformy Snapdragon Sound.

W ostatnim czasie, w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na bezstratne przesyłanie dźwięku CD dla słuchawek dousznych i zestawów słuchawkowych Bluetooth, wiele wiodących usług strumieniowego przesyłania muzyki zdecydowało się na udostępnienie bibliotek z muzyką w bezstratnej jakości. Jednak dotychczasowe metody Bluetooth, takie jak ALAC firmy Apple, LDAC od Sony, czy aptX HD firmy Qualcomm, w procesie transmisji bezstratnego dźwięku traciły część danych z pliku audio i nie były w stanie dostarczyć jakości hi-res.

aptX Lossless

Qualcomm podkreśla, że Snapdragon Sound z technologią audio aptX Lossless będzie pierwszą technologią Bluetooth zdolną do transmisji każdego fragmentu informacji, bit po bicie, między kompatybilnym źródłem a parą słuchawek obsługujących kodek aptX Lossless, o ile warunki RF są „odpowiednie” (niezbyt zatłoczone). Nowe rozwiązanie zapewni transmisję przekraczającą 1 Mbit/s, a w zatłoczonych środowiskach RF płynne skalowanie się do 140 kb/s, co ma zminimalizować wszelkie przerwy lub zakłócenia dźwięku. Oznacza to, że firmie udało się prześcignąć pod względem przepustowości m.in. Sony LDAC, który oferuje transmisję do 990 kb/s.

aptX Lossless

AptX Lossless współpracuje z aptX Adaptive, aby dostarczać dźwięk w rozdzielczości 16-bit/44,1 kHz. Pomimo swojej nazwy kodek ogranicza się do dostarczania dźwięku o jakości CD. Oznacza to, że dźwięk o rozdzielczości 24-bit/48kHz lub 24-bit/192kHz jest próbkowany w dół.

aptX Lossless

Snapdragon Sound automatycznie wykryje i przełączy się na bezstratne źródło dźwięku, ale nadal użytkownik może manualnie sam zdecydować czy woli bezstratny dźwięk CD 44,1 kHz czy 24-bitowy ze stratnym 96 kHz. Nowy kodek Qualcomm będzie wymagał zastosowania nowego oprogramowania, a możliwe, że także wymiany używanego urządzenia. Pierwsze słuchawki wyposażone Snapdragon Sound z aptX Lossless pojawią się na rynku w 2022 roku.

Więcej na temat kodeków Bluetooth możecie przeczytać w artykule >> Kodeki Bluetooth - co to jest aptX, SBC, LDAC, AAC?

Fot. Qualcomm