Naim Solstice Special Edition: pierwszy zestaw analogowy Naim stworzony razem z Clearaudio

W dniu przesilenia letniego brytyjski producent Naim po raz pierwszy wprowadza do swojej oferty zestaw analogowy: Naim Solstice Special Edition. Producent zapowiada, że będzie to limitowana edycja ograniczona do 500 sztuk.

naim

Specjalna seria nazwana Solstice (czyli „przesilenie”) obejmuje gramofon Solstice NVS TT z napędem paskowym, nową generację ramienia Aro Mk2, wkładkę Equinox MC, przedwzmacniacz gramofonowy Solstice NVC TT, zasilacz Solstice NPX TT i zestaw akcesoriów na zamówienie, w tym cyfrowy miernik położenia igły, klucze, poziomicę, narzędzia do regulacji, osłonę przeciwpyłową, ściereczkę do czyszczenia płyt, specjalny zremasterowany album winylowy "Naim Records True Stereo" oraz książkę Solstice Special Edition przybliżającą historię, technologię i design marki Naim.

Naim ponad 2 lata pracował nad serią Solstice razem z Clearaudio, które specjalizuje się w produkcji gramofonów i posiada w tym zakresie liczne patenty. Partner z Niemiec wyprodukuje według unikalnego projektu Naim gramofon, ramię i wkładkę Solstice Equinox MC, a przedwzmacniacz gramofonowy Solstice NVC TT i zasilacz NPX TT zostaną wykonane ręcznie w Salisbury w Wielkiej Brytanii, zaledwie 19 kilometrów od kultowego Stonehenge, gdzie pośród neolitycznych głazów druidzi mieli w zwyczaju w sposób szczególny celebrować najkrótszą noc w roku.

naim

Nowa seria zachowuje klasyczne piękno brytyjskiego designu audio, a prostota wyglądu ma przekładać się także na łatwość konfiguracji oraz obsługi. Niemniej nie jest to bynajmniej konstrukcja banalna.

Gramofon Solstice NVS TT, zaprojektowany przez firmę Naim, wykorzystuje parę poziomów mechanicznego odsprzęgnięcia, które blokuje drgania i zmniejsza poziom hałasu. „Pływające” łożysko magnetyczne podtrzymujące masywny, polerowany aluminiowy talerz, który napędzany jest unikalnym, samokalibrującym się silnikiem.

Cokół gramofonu stworzony z 47 warstw drewna jest konstrukcją o niskim rezonansie. Do niego zamontowana jest nowa generacja ramienia Aro, po raz pierwszy wprowadzonego na rynek w 1989 roku. Zmodernizowane specjalnie pod kątem serii Solstice ramię Naim Aro opiera się na nowocześniejszych materiałach, tj. wolfram i włókno węglowe, a także na nowym mechanizmie odchylenia magnetycznego oraz regulacji wysokości ramienia i azymutu, co wg producenta ma znacząco zwiększyć jego wydajność.

naim

Wkładkę Equinox MC osadzono w solidnej aluminiowej obudowie wykonanej z jednego kawałka metalu. Jest ona wyposażona w niezwykle precyzyjną igłę Microline, która kształtem przypomina głowicę tokarską stosowaną w produkcji płyt winylowych. Dzięki temu może dokładniej pobierać informacje o wysokiej częstotliwości. Wspornik wykonany jest ze sztywnego, ale lekkiego boru, który wiernie przenosi ruchy igły na ruchome cewki.  Aby zmaksymalizować stabilność i przenoszenie energii, igła, wspornik i komponenty silnika są przymocowane do korpusu wkładki, który z kolei jest przymocowany do główki za pomocą trzypunktowego mocowania.

naim

Przedwzmacniacz gramofonowy Solstice NVC TT posiada ultracichą konstrukcję klasy A z dedykowanymi wzmacniaczami dla wkładek MC i MM. To pierwszy przedwzmacniacz gramofonowy Naim wykorzystujący technologię DR (Discrete Regulator), wcześniej zastosowaną we flagowym wzmacniaczu Statement. Gwarantuje to ciche zasilanie o niskiej impedancji, odporne na obciążenie regulatora lub jego temperaturę pracy. Technologię tę wykorzystano także w zasilaczu Solstice NPX TT.

Zasilacz Solstice NPX TT zasila zarówno gramofon, jak i przedwzmacniacz gramofonowy. Aby zapewnić najwyższą wydajność, obie sekcje zasilacza są całkowicie odizolowane, co zmniejsza ryzyko przenikania zakłóceń. Ponadto zasilacz Solstice NPX TT potrafi wykryć, czy gramofon się zatrzymał, a następnie przejść w tryb uśpienia o poborze 0,5 W.

Elementy sterujące umieszczone na tylnym panelu (przełączanie, obciążenie i wzmocnienie wejść Fly-by-Wire) umożliwiają szybkie strojenie z 16 ustawieniami obciążenia rezystancyjnego i 16 pojemnościowymi, z 256 możliwymi kombinacjami strojenia wkładek z ruchomą cewką.

Specyfikacja gramofonu Naim Solstice NVS TT w sklep.RMS.pl >>

Pozostałe produkty z kategorii Gramofony i akcesoria gramofonowe w sklep.RMS.pl>>