La Coupole - pierwsze na świecie planetarium wyświetlające treści w jakości 10K i 3D

Planujesz wakacje we Francji? Zdecydowaną atrakcją tegorocznego lata, zarówno dla entuzjastów audio-video, jak i astronomii będzie otwarcie pierwszego na świecie planetarium zapewniającego wyświetlane treści w jakości 10K i 3D.

fot. Sony / LA COUPOLE Centre d'Histoire et Planétarium 3D

 

Planetarium La Coupole usytuowane jest w północnej Francji, w niewielkiej odległości od Calais, Boulogne i Dunkierki. Mieści się w kompleksie bunkrów z okresu II wojny światowej, który został wybudowany przez siły nazistowskie w celu wystrzelenia rakiet V-2 w Londyn i południową Anglię. Z biegiem czasu obiekt został przejęty przez Amerykanów. W tym właśnie miejscu stworzono program „Apollo”, dzięki któremu pierwszy człowiek postawił nogę na księżycu. Nazwa planetarium nawiązuje do najbardziej wyróżniającego się elementu kompleksu, którym jest jego ogromna betonowa kopuła.

fot. LA COUPOLE Centre d'Histoire et Planétarium 3D

W bunkrze przekształconym na centrum historyczne już od dawna znajdowało się planetarium. Jednak teraz firma RSA Cosmos uznała, że ten niezwykły obiekt powinien doczekać się ulepszenia i postanowiła zrobić pożytek z mającego tam miejsce remontu. W celu zainstalowania kina 3D służącego do obserwacji gwiazd, La Coupole nawiązało współpracę z firmą Sony. W kopule cyfrowej zamontowano dwanaście topowych projektorów Sony SXRD 4K – VPL-GTZ380 z oprogramowaniem SkyExplorer 2021. Każdy z projektorów ma laserowe źródło światła o jasności 10 000 lumenów, zapewniające wysoką jasność i głęboką czerń.

fot. LA COUPOLE Centre d'Histoire et Planétarium 3D

Ten kompleksowy zestaw umożliwia widzom doświadczenie wielkiego, niezwykłego pokazu kosmicznego, przybliżając im dzikie przestrzenie układu słonecznego i bezmiar wszechświata w jakości 3D. W tym celu opracowano trzy bardzo szczegółowe pokazy: układ słoneczny, nocne niebo i lądowania na księżycu. Co więcej, nowe fotele wyposażone w panel sterowania pozwolą widzom uzyskać jeszcze bardziej dynamiczne wrażenia poprzez możliwość uczestnictwa w pokazach i przekazywanie informacji zwrotnych. Widzowie będą mogli reagować w quizach tematycznych, będą mieli możliwość wyboru scenariusza, czy nawet przejęcia kontroli nad ruchem kamery w symulacji na ekranie.

Jeżeli będziesz w okolicy, to planetarium La Coupole jest miejscem, które na pewno dostarczy całej rodzinie niezapomnianych wrażeń audio-video.

 

Po produkty z kategorii Projektor Sony kliknij tutaj - projektory Sony