Yamaha wypuszcza trzy nowe amplitunery AV: Aventage RX-A8A, RX-A6A i RX-A4A

 

Pod koniec ubiegłego roku Yamaha zaprezentowała amplituner AV RX A2A zapowiadający nową serię Aventage, a teraz mamy okazję poznać pozostałe elementy przeprojektowanej gamy amplitunerów, które mają być kompatybilne z HDMI 2.1.

Nowe trio w serii Aventage

Trzy nowe modele to 7.2-kanałowy, RX-A4A, średniotonowy 9.2-kanałowy i RX-A6A oraz flagowy 150-watowy, 11.2-kanałowy RX-A8A. Nowy 64-bitowy, czterordzeniowy chip Qualcomm QCS407 umożliwia odtwarzanie wielu formatów audio, m.in. Auro 3D, Dolby Atmos oraz DTS: X. Już na pierwszy rzut oka uwagę zwraca ich nowy minimalistyczny design z odważnym, centralnym pokrętłem głośności, zupełnie nowym wyświetlaczem LCD o wysokiej rozdzielczości, obrotowym pokrętłem jog i przyciskami dotykowymi. Każdy z nich wyposażono w najnowocześniejszą technologię, optymalizację dźwięku: AI i pełną, HDMI 2.1 z obsługą passthrough 8K60 i 4K120, a także HDMI VRR, QMS, QFT i ALLM.

yamaha

HDMI 2.1

Kwestia HDMI 2.1 od jakiegoś czasu wzbudza wiele emocji. Podobnie jak najnowsze amplitunery Denon i Marantz (pisaliśmy o tym tu), pierwsza generacja odbiorników HDMI 2.1 firmy Yamaha (RX-A2A, V6A, V4A) z 2020 roku zawierała wadliwy chip HDMI 2.1 od Panasonic Solutions. W efekcie, urządzenia te nie były kompatybilne z np. z konsolami do gier nowej generacji, obsługującymi rozdzielczość wideo 4K / 120Hz i 8K (m.in. PS5, Xbox Series). Tym razem Yamaha ogłasza pełną kompatybilność, a świat audio zastanawia się, czy aby na pewno HDMI 2.1 faktycznie będzie działać?

yamaha

Yamaha wciąż bada sprawę uszkodzonych złączy i wygląda na to, że póki co nie znaleziono permanentnego rozwiązania, a w nowych modelach znajdziemy ten sam chip, który jednak wg informacji prasowej Yamaha Japan, ma obsługiwać HDMI 2.1 po aktualizacji oprogramowania układowego. Nowe urządzenia Aventage mają siedem wejść HDMI i trzy wyjścia, które docelowo pozwolą na obsługę 8K60 / 4K120 oraz wsparcie dla takich technologii jak VRR, ALLM, QMS i QFT, które umożliwiają uzyskanie najwyższej wydajności w grach. 

yamaha

Ulepszony pomiar 3D

Nowe amplitunery wykorzystują autorski system kalibracji YPAO 3D (Yamaha Parametric room Acoustic Optimizer), który opiera się na kontroli dźwięku Reflected, pomiarze wielopunktowy, który uwzględnia wysokość i kąt umieszczenia poszczególnych głośników, precyzyjnym korektorze i nowym trybie niskiej częstotliwości. Wszystko to, by zautomatyzować ustawienia głośników i uzyskać jeszcze dokładniejszą adaptację pomieszczenia. Modele RX-A8A i RX-A6A wyposażono także w opatentowaną technologię Yamaha Surround: AI, która analizuje parametry DSP i optymalizuje każdy element dźwiękowy, taki jak dialogi, podkład muzyczny i efekty dźwiękowe w czasie rzeczywistym.

yamaha

Wygoda nowoczesności

RX-A4A, RX-A6A i RX-A8A oferują obsługę MusicCast, Wi-Fi, AirPlay 2, Spotify Connect, Amazon Music HD, Deezer, Spotify, Tidal i Qobuz oraz internetowych stacji radiowych. Amplitunery nowej generacji umożliwiają sterowanie głosowe za pośrednictwem Alexy, Google lub Siri, a dzięki systemowi MusicCast możesz bezprzewodowo przesyłać dźwięk pomiędzy urządzeniami rozlokowanymi w wielu pomieszczeniach.

Trzy nowe modele Yamaha będą dostępne w Japonii już na przełomie lipca i sierpnia, nie ma deklaracji, co do daty premiery w USA i Europie.

Specyfikacja Yamaha RX-A8A w sklep.RMS.pl>>

Specyfikacja Yamaha RX-A6A w sklep.RMS.pl>>

Specyfikacja Yamaha RX-A4A w sklep.RMS.pl>>

Po więcej produktów z tej kategorii kliknij tutaj - amplituner kina domowego