Astell & Kern
 

Standard MQA rośnie w siłę i pozostaje nam jedynie dziwić się, że Astell & Kern, znany z tego, że jego playery posiadają bogatą funkcjonalność sieciową, dopiero teraz wprowadza go swoich urządzeń. Nie oznacza to, że każdy odtwarzacz Astell & Kern wyposażony jednocześnie w strumieniowanie Tidala powinien zyskać możliwość odtwarzania dźwięku w jakości oferowanej przez MQA. Jak dotychczas Tidal uruchomił MQA tylko w wersji desktopowej, zaś w przypadku wersji mobilnej tylko na dwóch telefonach: LG V390 oraz Essential Phone. W tym wypadku wystarczy korzystać z albumów oznaczonych jako MASTERS, aby cieszyć się najwyższa jakością dźwięku.

MQA to kodek, który jest całkiem świeżym rozwiązaniem – powstał zaledwie kilka lat temu, w 2014 roku. Sposób jego działania opiera się na odpowiednim przetwarzaniu i odtwarzaniu plików FLAC/ALAC, niwelując ograniczenia, które postawione zostały podczas konwersji pliku.


MQA oparto na wiedzy, iż ludzkie ucho jest niezwykle wyczulone na detale rytmiczne – badania psychoakustyczne pokazują, że znaczenie mają już różnice na poziomie 4μs (4 milionowe sekundy). Mózg rozróżnia mikrosekundowe przesunięcia dźwięków i na tej podstawie buduje trójwymiarowe pole dźwiękowe. Współczesna technologia stawia raczej na parametry techniczne – osiągnięcie niskiego poziomu zniekształceń, korzystnego stosunku sygnału do szumu, wysokiej częstotliwości próbkowania itd. Mimo tych zabiegów, mózg w dalszym ciągu zwraca uwagę na wciąż obecne błędy rytmiczne i nie traktuje słyszanego dźwięku jako „prawdziwego”.

Pioneer UDP-LX800

Technologia MQA polega na poprawie mikrobłędów rytmicznych w oryginalnym nagraniu oraz zapisaniu ścieżki wyjściowej w bezstratnym formacie audio. Efekt tej pracy w rzeczywistości jest maksymalnie zbliżony do oryginału. Firma podaje, że plik wyjściowy ma mieć znacznie mniejszą objętość, niż „dzisiejsze” pliki hi-res – co z punktu widzenia streamingu ma kluczowe znaczenie.

Dotychczas, MQA został wprowadzony już przez między innymi iFi Audio, Bluesound, Onkyo, Pioneer, Oppo czy też w końcu twórca kodeku firma Meridian. W 2016 roku decyzję o wykorzystaniu MQA podjęła wytwórnia Warner Music Group.

Astell & Kern wprowadza MQA, ale czy w Tidalu?Komentarze  

0 #1 Marek 2018-10-23 00:42
Wszystko fajnie, tylko po ostatniej aktualizacji i odtwarzaniu MQA z serwisu TIDAL przestała działać korekcja jakości dźwięku w tym wzmocnienie basu w PIONNER NC-50DAB.. Wiem, że dla ortodoksów to żaden problem jednak ja dla uzyskania odpowiedniej siły bassu P.BASS używałem. Ciekawe czy to błąd aktualizacji czy celowy zabieg. Jeśli celowy zabieg to zostanę przy plikach FLAC, choć znalazłem w serwisie już płytę, jaka była tylko w wersji MQA.. Czekam na odpowiedź z serwisu PIONNER'a.
Cytować

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy
Odśwież


RMS.PL to jeden z największych polskich technologicznych portali specjalistycznych o tematyce audio-video.

Portal jest prowadzony w całości przez pracowników sklep.RMS.pl
 
Początek strony