Apple HomePod
 

Ostatnia konferencja Apple jak zwykle obfitowała w nowości systemowe i produktowe sygnowane logiem nadgryzionego jabłuszka. Jedną z nich jest głośnik Wi-Fi z asystentem Siri, który – według producenta – ma przenieść wrażenia odsłuchowe na jeszcze wyższy poziom już w grudniu, kiedy to ruszy jego oficjalna sprzedaż.

Nowy głośnik od Apple posiada zespół siedmiu przetworników wysokotonowych ułożonych w promieniu 360 stopni, głośnik basowy o średnicy 20mm z wbudowanym wzmacniaczem, sześć mikrofonów oraz procesor Apple A8. Bryła wykończona jest tkaniną siatkową dostępną w dwóch wersjach kolorystycznych: białej oraz czarnej. Warto zwrócić uwagę na dosyć mizerny rozmiar zastosowanego przetwornika niskotonowego: głośniki przenośne o mniejszych gabarytach (jak na przykład Polk Audio Boom Swimmer) posiadają woofery o większej średnicy, co wzbudzać podejrzenia co do siły brzmienia niskich tonów w HomePod.

Apple HomePod

HomePod wykorzystuje algorytmy, dzięki którym stale analizuje odtwarzaną muzykę pod kątem dostosowania niskich częstotliwości tak, by zapewnić płynny, gładki dźwięk o jak najmniejszej ilości zniekształceń. Urządzenie ma automatycznie rozpoznawać, kiedy do zestawu podłączony jest dodatkowy głośnik i samodzielnie balansować wydobywający się z setu dźwięk. W przypadku stworzenia sieci multiroom opartej o HomePod, urządzenia komunikują się między sobą przy pomocy modułu łączności bezprzewodowej AirPlay 2, nagłaśniając cały dom ulubioną muzyką. Zestaw wielopokojowy ma być również kompatybilny z innymi głośnikami, które wspierają nową technologię AirPlay 2.

Co więcej, HomePod automatycznie analizuje akustykę pomieszczenia, w którym się znajduje. Dzięki temu potrafi samodzielnie dostosować sposób rozpraszania dźwięku tak, by uzyskać jak najlepsze efekty brzmieniowe.

Asystent będący sercem urządzenia to znana już z urządzeń Apple Siri. Tak samo jak w przypadku telefonu iPhone, wystarczy wybudzić system słowami „Hi Siri” i wydać odpowiednie polecenie. Producent zapewnia, że dzięki wykorzystaniu tablicy mikrofonów nasz głos będzie słyszany przez urządzenie nawet z dużej odległości. Co więcej, producent zapewnia o wielopoziomowym zabezpieczeniu prywatności podczas nasłuchiwania komend. Ciekawym jest fakt, że prywatny asystent rzeczywiście uczy się upodobań i gustu użytkownika. Bazując na tym, co właściciel HomePoda mówi i odtwarza, Siri potrafi dostosować utwory tak, by spełniały najbardziej wygórowane oczekiwania i standardy.

Apple HomePod

Oczywiście podstawowe umiejętności Siri nie zostały okrojone jedynie do obsługiwania odtwarzania muzyki. Asystent tak jak w znanych już urządzeniach Apple odpowiada na zadane pytania w wielu kategoriach, informuje o czasie, pełni rolę słownika, a także informatora o ruchu drogowym, pogodzie i aktualnych wydarzeniach na świecie. Oprócz tego, dzięki połączeniu z platformą HomeKit, przy pomocy asystenta w głośniku sterować można szeroką gamą akcesoriów domowych jak klimatyzacja, kamery bezpieczeństwa czy drzwi, okna i rolety automatyczne. Póki co jedynym językiem obsługiwanym przez asystenta w HomePod ma być język angielski.

Nowy głośnik Apple ma wykorzystywać bazę muzyki zgromadzoną w AppleMusic (co sugeruje dodatkowe koszty związane z subskrypcją serwisu). Usługa ta agreguje czterdzieści milionów utworów ponad dwóch milionów artystów.

Obsługa HomePoda to nie tylko polecenia głosowe. Górny panel dotykowy urządzenia pozwala na podstawowe dostosowanie odtwarzanej muzyki.

Apple HomePod


HomePod nie jest jednak jedynym i rewolucyjnym produktem tego typu na rynku. Podobne urządzenia znane są od lat, chociaż dopiero teraz następuje rozkwit ich popularności, o czym świadczy wprowadzanie kolejnych nowości w tej kategorii, np. opisywanego ostatnio głośnika Harman/Kardon Invoke z Cortaną – asystentem spod skrzydeł Microsoftu. Znamy również bezprzewodowe kolumny głośnikowe VOCO, także obsługiwane za pomocą poleceń głosowych, a w przeciwieństwie do konkurentów – również w języku polskim! Nie brakuje też wysokiej klasy głośników, które – chociaż nie posiadają funkcji nasłuchiwania poleceń użytkownika – zbudowane są przez firmy z wieloletnią tradycją i zapewniają najwyższą jakość dźwięku i wykonania, a mowa między innymi o produktach amerykańskich liderów: Definitive Technology oraz Polk Audio.

strumieniowe

Konkurencja wśród urządzeń audio z ułatwioną obsługą głosową i osobistym asystentem wciąż rośnie i wygląda na to, że staje się kolejnym trendem wśród producentów odtwarzaczy i głośników.

 

Więcej informacji o głośnikach bezprzewodowych

Apple HomePod

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy
Odśwież


RMS.PL to jeden z największych polskich technologicznych portali specjalistycznych o tematyce audio-video.

Portal jest prowadzony w całości przez pracowników sklep.RMS.pl
 
Początek strony