Połączenia cyfrowe - coaxialne (koaksjalne) i optyczne (toslink)

Połączenie cyfrowe może być wykonane 2 sposobami - coaxialne i optycznie. Połączenie coaxialne wykonuje się za pomocą kabla współosiowego (koncentrycznego) zakończonego z dwóch stron wtykiem RCA (cinch). Zdjęcie gniazda coaxialnego - cinch.

Coaxial i optical

Melodika coax

Kabel optyczny, inaczej światłowód służy do przesyłania promieniowania świetlnego. Wewnątrz światłowodu znajdują się włókna dielektryczne, najczęściej wykonane ze szkła lub plastiku (o bardzo dobrych właściwościach optycznych) przez które transmitowane są dane w postaci wiązki światła. Tak transmitowane informacje są odporne na zniekształcenia, oraz mogą być przesyłane na duże odległości bez strat.
Podstawowe zalety połączenia optycznego:
- odporność na zakłócenia elektromagnetyczne i brak generacji zakłóceń elektromagnetycznych
- brak różnic potencjałów
- mała tłumienność
- transmisja na większe odległości bez strat
Najczęściej stosowane w sprzęcie audio kable optyczne zakończone są wtykiem Toshiba Link - Toslink. W urządzeniach przenośnych stosuje się wtyk tzn. jack optyczny. Swoją nazwę zawdzięcza temu że zarówno gniazdo jak i wtyk są bardzo podobne do analogowego wtyku mały jack.

 

amplitunery stereo sklep.rms.pl

Kabel optyczny

Jaki kabel wybrać do połączenia cyfrowego - optyczny czy coaxialny - który ma lepszą jakość dźwięku ? Na temat różnic i wyższości jednego nad drugim toczyło się już wiele dyskusji... Sprawa generalnie wygląda tak: w kablu optycznym sygnał przesyłany jest za pomocą fal świetlnych co czyni go odpornym na zakłócenia zewnętrzne, oraz praktyczne nie ma znaczenia długość kabla (ale bez przesady) - zawsze jest taka sama jakość. Ale aby móc przesłać sygnał przez kabel optyczny potrzebna jest konwersja sygnału z postaci elektrycznej na optyczną a później odwrotnie i właśnie podczas tej konwersji mogą występować pewne przekłamania. Jakość w tym przypadku zależy od zastosowanych w sprzęcie przetworników.
W kablu coaxialnym natomiast sygnał przesyłany jest w postaci elektrycznej wiec konwersja sygnału nie jest potrzebna. Wadą tego kabla jest natomiast to, że jest on podatny na zakłócenia, oraz znaczenia nabiera długość kabla. Z punktu widzenia szybkości przesyłania danych kabel koaksjalny jest również bardziej wydajny - ma większą przepustowość.
Generalnie: Kabla optycznego używa się do przesyłania sygnału na większe odległości, oraz tam gdzie występują zakłócenia. Jeśli jednak chcemy przesłać sygnał na jakąś krótką odległość i po drodze nie ma urządzeń mogących zakłócić taką transmisję wtedy zalecam użycie kabla coaxialnego.

Czy lepiej podłączyć dźwięk kablem coaxial, czy HDMI? Po odpowiedź na to pytanie zapraszamy do zapoznania się z naszym artukułem o standardach HDMI i technologii HDCP.

FireWire - kilka słów o IEEE1394