MQA (Master Quality Authenticated) i TIDAL - nowy format hi-res

W ciągu 7 miesięcy działania TIDAL zdobył pozycję niekwestionowanego lidera wśród serwisów strumieniowych pod względem klasy brzmienia. Obecny pakiet HiFi oferuje bezstratną jakość muzyki, utrzymującą się na poziomie płyty CD, co daje dość dużą przewagę nad konkurentami. Okazuje się, że najlepsze dopiero przed nami. TIDAL ogłosił, że w 2016 planuje rozbudowę możliwości przez wprowadzenie najnowszej technologii streamingowej MQA (Master Quality Authenticated).

MQA (Master Quality Authenticated) i TIDAL - nowy format hi-res MQA było opracowywane przez firmę Meridian przez kilka ostatnich lat. W zarysach, celem technologii jest zmniejszenie przepaści pomiędzy wygodą użytkowania plików muzycznych, a jakością otrzymywanego dźwięku. Większość serwisów streamingowych, jak Spotify, oferuje łatwy dostęp do milionów plików muzycznych, z których można korzystać nawet na smartfonie. Ceną za to są ograniczenią w ilości i jakości tzw. informacji muzycznej, jaką usłyszymy. To jedna z możliwości realizacji idei „muzyka taka, jakiej chcesz tam, gdzie tego chcesz”. Inną proponuje Tidal, jeszcze inną odtwarzacze przenośne hi-res, jak HiFiMAN. MQA to kolejny pomysł.
MQA (Master Quality Authenticated) i TIDAL - nowy format hi-res Nowa technologia jest solidnie zakorzeniona w nauce. Ludzkie ucho jest niezwykle wyczulone na detale rytmiczne – badania psychoakustyczne pokazują, że znaczenie mają już różnice na poziomie 4μs (4 milionowe sekudy). Mózg rozróżnia mikrosekundowe przesunięcia dźwięków i na tej podstawie buduje trójwymiarowe pole dźwiękowe. Współczesna technologia stawia raczej na parametry techniczne – osiągnięcie niskiego poziomu zniekształceń, korzystnego stosunku sygnału do szumu, wysokiej częstotliwości próbkowania itd. Mimo tych zabiegów, mózg w dalszym ciągu zwraca uwagę na wciąż obecne błędy rytmiczne i nie traktuje słyszanego dźwięku jako „prawdziwego”.

strumieniowe

Technologia MQA polega na poprawie mikrobłędów rytmicznych w oryginalnym nagraniu oraz zapisaniu ścieżki wyjściowej w bezstratnym formacie audio. Efekt tej pracy w rzeczywistości jest maksymalnie zbliżony do oryginału. Firma podaje, że plik wyjściowy ma mieć znacznie mniejszą objętość, niż „dzisiejsze” pliki hi-res – co z punktu widzenia streamingu ma kluczowe znaczenie. Standard wspierają, oprócz TIDALa, takie firmy jak Arcam i Onkyo.
MQA (Master Quality Authenticated) i TIDAL - nowy format hi-res TIDAL i MQA prezentację udanego działania przeprowadzili już na początku marca tego roku. Zanim standard zostanie wprowadzony do abonamentu, musi nastąpić konwersja obecnej biblioteki muzycznej w jakości CD do formatu hi-res MQA. W chwili obecnej TIDAL rozmawia z wytwórniami płytowymi, by ustalić detale. Firma już ogłosiła, że za nową usługę nie trzeba będzie dodatkowo dopłacać.

TIDAL, oprócz MQA, współpracuje również ze sklep.RMS.pl. Do każdego zamówienia o wartości powyżej 500zł dodajemy voucher uprawniający do 3-miesięcznego bezpłatnego korzystania z serwisu w wersji Hi-Fi.

Produkty Definitive Technology Wireless współpracujące z TIDAL w sklep.RMS.pl

Produkty Polk Audio Omni współpracujące z TIDAL w sklep.RMS.pl
MQA (Master Quality Authenticated) i TIDAL - nowy format hi-res